Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Zuleyka & Lusi Lu: Dos Fridas Dos Mundos

končí 5. října / Cafe Frida / Malba

Do 5. 10. 2023 je v Cafe Frida, Karlínské náměstí 11, Praha 8, instalována zajímavá výstava Zuleyka & Lusi Lu: Dos Fridas Dos Mundos.

Výstava DOS FRIDAS DOS MUNDOS ~ dvě Fridy dva světy ~ představuje tvorbu dvou výtvarnic, Kateřiny „Zuleyky“ Zeidlerové Balejové a Lucie „Lusi Lu“ Remešové. Každá z nich vystavuje dva obrazy ze svého světa.
 
Způsob jejich výtvarného vyjadřování je velmi odlišný, Kateřina se věnuje převážně malbě na plátno a Lucie foto-kolorizaci s kombinovanou technikou. Obě však ztvárňují pohled na to stejné, jen z jiného úhlu pohledu… z pojetí makro-kosmu a mikrokosmu. Lucie portrétuje zajímavé ženy, jako objekty inspirace a múzy, Kateřina zachycuje jejich vnitřní neviditelné procesy, které se odehrávají v jejich tělech, lůnech a dělohách.
 
Cesty obou žen se „osudově“ protnuly v magickém prostoru Amazonia Café, kde navázaly přátelství a zároveň vý-tvarnou spolupráci. Jejich první společná výstava proběhla v březnu 2023 v rámci „EndoMarch“, osvětového měsíce na pomoc ženám s endometriózou. Neplánovanou a úsměvnou předzvěstí společné výstavy v Café Frida byla skutečnost, že na vernisáži byly s květy ve vlasech tak trochu za „dvě Fridy“…
…Tento slavný obraz Fridy Kahlo inspiroval Lucii ke dvěma vystavovaným portrétům. První s názvem „Dvě EvŽE-NY“ vznikl pro výstavu, kterou měla v této kavárně před devíti lety společně s peruánskou malířkou Natályou Conchatu-pou a pro samostatnou výstavu v „La Comuna“ Gallery v mexické Tijuaně. Druhý portrét zobrazuje kolumbijsko-tureckou múzu Violetu, kterou poznala v Peru a která svých charismatem, temperamentem i vzhledem evokuje samotnou Fridu.
 
Dva vystavované obrazy Kateřiny byly součástí zmiňované výstavy pro EndoMarch. Je na nich zobrazen ženský mikrokosmos a procesy odehrávající se v lůně. Alegorie duhové katedrály s naznačenou architekturou cév, tanec vajíček a to, jak si výtvarnice představuje první zážehy života ve vejcovodech a uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze. Druhý obraz zjevuje porod jako proces, jeho průvodce v podobách živlů a planet. Vyjadřuje zrození člověka a zároveň nového světa.


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Zuleyka & Lusi Lu: Dos Fridas Dos Mundos