Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Zeman: Crash

6. 9.-1. 10. / Rock Café / Malba

Do 1. 10. 2022 je v klubu Rock café, Národní 20, Praha 1, zdarma přístupná velmi zajímavá a energická výstava Zeman: Crash.

Druhá sólová výstava Vojtěcha Zemana s názvem CRASH je výsledkem nutkavé potřeby opakovat motivy a vytvářet tak z jednotlivých obrazů větší kolážovité celky, a to zejména opakovanou reprodukcí za použití techniky sítotisku. Vystavovaná plátna představují konflikt člověka s přírodou v podobě lidských rukou zabořených v syrovém mase, fascinaci chirurgickými nástroji či detailní pohledy na spotřební materiál využívaný ve zdravotnictví. Řečený konflikt však končí neodvratitelnou destrukcí těla bez možnosti obnovy – ničení je dílem lidstva a lidských chyb, zkáza je neodvratitelná.

Rozřešení či útěchy se přitom v představovaných dílech nedočkáme. Plátna zachycují fragmenty, které na diváka útočí a předhazují mu zdánlivě obyčejné předměty bez jakékoli ambice stát se estetickými. Výstava CRASH Vojtěcha Zemana tak nenabízí prefabrikované dojmy, ale spíše předkládá vizuální vjemy a jejich reflexi nechává na myšlenkách a pocitech každého z nás.

…………………

Vojtěch Zeman se začal věnovat vlastní tvorbě v roce 2016, kdy objevil kouzlo graffiti. Nyní jeho obrazy vznikají hlavně pomocí akrylu, sprejů a techniky sítotisku. Kouzlo pop-artu a absurdní protiklady, které nacházejí smír v zářivých a kontrastních obrazech, ostatně charakterizují většinu jeho tvorby. V jeho poslední práci se objevují také fotografie a prostorové objekty, například reklamní bannery.

Díla Vojtěcha Zemana nevznikají promyšleným zasazováním do předpřipravených témat. Vycházejí z potřeby zachytit a zvěčnit vybrané pocity, situace a předměty, které obvykle propojuje pouze jejich civilnost a ukotvení v běžném chodu každodenního života. Autor je nijak nehodnotí, tvoří svobodně a bez mantinelů stylu či formátu. Samotné téma jako koncept považuje spíše za svazující, proto nechává samotná díla, aby si styčné body našla sama, i když tento proces trvá mnohdy měsíce či roky.

Text: Lucie ČejkováFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Zeman: Crash