Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž ZEB ONE: Research Institute of Geometric Composition

Do 16. 6. 2023 je v nově otevřené pobočce Galerie MEGA, podchod metra Můstek, výstup Václavské náměstí, přístupná velmi zajímavá výstava ZEB ONE: Research Institute of Geometric Composition.

Název výstavy je přesný popis práce umělce. Dr. ZEB ONE provádí svůj geometrický výzkum na akademické půdě výzkumného ústavu ve Vršovicích, kde se neustále snaží svou chirurgickou přesností posouvat možnosti kompozice. Vystavená díla jsou výsledkem letitého studia v oblasti geometrie a typografie.
 
ZEB ONE je umělec, který svou kariéru odstartoval tvorbou graffiti na ulici. Cesta, kterou umělec procházel ho dostala z ulice až ke dveřím galerií. Kde se připojil k dalším progresivním umělcům, kteří v posledních letech dokázali překročit práh galerií a svou pouliční graffiti tvorbou tak přinesli nový pohled v prostoru volného umění. Důležité je zmínit, že každá galerie se nachází na ulici a proto můžeme s jistotou tvrdit, že pokud by nebylo ulice, nebylo by galerií. #vsezacinanaulici
 
V graffiti komunitě patří ZEB ONE k respektovaným umělcům, kteří mají zásadní vliv na formování graffiti scény v České Republice. V aktivní pouliční tvorbě ZEB ONE dnes již skoro nepokračuje. Writerem však umělec zůstává při tvorbě v ateliéru. Středobodem vesmíru jsou pro umělce písmena, kterým věnuje veškerou pozornost. Písmena jsou geometricky rozebrána a znovu poskládána, detailní práce s tvarem, kompozicí, barvou nebo samotným pocitem z písmena, tak dává prostor pro hlubší výzkum jednotlivých písmen. Většina obrazů od umělce tak dává prostor pro jeden znak na plátně, kde lze také sledovat práci štětcem.


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž ZEB ONE: Research Institute of Geometric Composition