Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Žanda Gebauer: Bludiž světlo!

Do 21. 1. 2023 bude v Beseder Gallery, Drahobejlova 15, Praha 9 (vstup z Lihovarská 12), přístupná velmi zajímavá a krásná výstava Žandy Gebauera: Bludiž světlo!

Komentovaná prohlídka – 12. 1. 2023 od 19:00.

Výstavu Žandy Gebauera jsme původně plánovali na srpen 2021, když jsme v naší galerii připravovali výstavu k 80. narozeninám jeho otce „Kurt Gebauer jak ho (asi) neznáte“, na které byly k vidění umělcovy dosud nezveřejněné malby vytvořené v 50. až 70. letech a nejnovější malby na plátna. Žanda zároveň v prosinci 2020 oslavil své padesátiny a napadlo nás udělat dvojitou výstavu dvojitých kulatin otce se svým prvorozeným synem. Tvorba Žandy Gebauera je však natolik unikátní a svébytná, navíc se velmi liší jak formou, tak oborem, že jsme se rozhodli uspořádat mu samostatnou výstavu.
Žanda rád zůstává spíše inkognito a preferuje, když se o jeho práci méně mluví a divák umělcova světelná díla vstřebává přímo, na živo. Prozradíme tedy pouze to, že podobnou výstavy jste u nás v galerii ještě neviděli. Nebude se jednat o sochy ani o obrazy, ale o světelné a jiné objekty nejrůznější tvarů a materiálů.  Rozzáří tak naši galerii v období zimního slunovratu a nejtemnější části roku.

O autorovi
Žanda Gebauer
se narodil v roce 1970 v Praze.
V 80. letech studoval v Hořicích uměleckořemeslné zpracování kamene a kamenickou a sochařskou SPŠ. Nakonec se v 90.letech věnoval studiu památkové péče na SÚPP.
Jeho výtvory naleznete na mnoha místech nejen v České republice, ale i např. ve francouzském Chamonix. Světelné objekty a designové prvky interiéru se nachází mj. v pražském klubu Futurum, v divadle Minor, v restauraci u Jagušky na Palmovce nebo v divadle Alfa Plzeň. Asi nejznámější design interiéru se světelnými objekty nalezneme v restauraci Lehká Hlava v Praze 1 na Boršově, který se v průběhu let proměňuje.  Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Žanda Gebauer: Bludiž světlo!