Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Yvonne Vácha-Mané: Kouzlo přítomného okamžiku III: podzimní edice

Do 31. 12. 2023 je v Yes kafe / wine, Za Karlínským přístavem 699/18, Praha 8, přístupná velmi zajímavá výstava obrazů Yvonne Vácha-Mané: Kouzlo přítomného okamžiku III: podzimní edice.

„Máte svůj štětec, máte své barvy, namalujte ráj, do něhož pak vstoupíte.“
– Nicos Kazantzakis
 
Kouzlo přítomného okamžiku III: .. navazuje na původní koncept autorčiny výstavy v Ye´s café Letenské náměstí z roku 2022 a loňské výstavy v Ye´s café Karlín. Název výstavy odkazuje k obrazu „Joy of life“, který vznikl na rezidenci v MeetFactory v době lockdownu. Toto zlomové období formovalo autorčino nezaměnitelné vyjádření, charakteristické intuitivní, svobodnou tvorbou, vycházející z pozorování přírody a vlastních smyslových i nadsmyslových prožitků. Podzimní edice výstavy představuje nejnovější díla navržená speciálně pro prostor kavárny, která kladou důraz na nejmenší postřehnutelné detaily bytostí autorčina mikrokosmu s přesahem k mnohdy více určujícím strukturám zvířat.
 
„Osobně vnímám svou tvorbu jako přiblížení k orfismu a synestesii, kterou ztělesňuji vnitřní ráj. Dílem vytvářím příběh, který pozorovateli postupně odhaluje magickou cestu do světa snů a fantazie. S obrazy vždy spojuji další vjemy, jakými jsou vůně a hudba, kterými se snažím vizuální pohledy rozšiřovat. I z tohoto důvodu mě těší vystavování děl ve veřejném prostoru, kde dílo může s dalšími vjemy přirozeně splynout a podporuje radost návštěvníků z prožití přítomného okamžiku.“
 
Magdalena Schnitzerová, kurátor
 
Yvonne Vácha-Mané
Všestranná česko-senegalská umělkyně, věnuje se malbě, ilustraci, grafice, designu, módě, zabývá se herectvím a tancem.
Narodila se r. 1969 v ČR s česko-africkými kořeny (Senegal). Vystudovala SOŠV Václava Hollara, je absolventkou pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM) s titulem MgA. V letech 1987–1993 studovala v ateliérech Jiřího Šalamouna (Knižní ilustrace a grafika) a Zdeňka Zieglera (Propagační design a plakát).
V její práci je patrný vliv obou kultur, inspiraci nachází v exotické přírodě, v hudbě i vnitřní mystice.


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Yvonne Vácha-Mané: Kouzlo přítomného okamžiku III: podzimní edice