Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Yudoe 06 – Neřády a tvoři

18. 5.-31. 5. / Cluster Gallery / Ilustrace

Do 31.5.2018 bude v Cluster Gallery, Přívozní 1, Praha 7 (v objektu hostelu a hotelu Plus Prague (musí se projít hostelovou recepcí na dvůr zcela vpravo)), přístupná zajímavá výstava Yudoe 06 – Neřády a tvoři.

Text kurátorky Adély Tesaříkové k výstavě:

Vítejte ve světě, kterému vládnou NEŘÁDY A TVOŘI, bytosti pravěké, budoucí a bezvěké. Vlákna času a hmoty a s nimi nespočet šupin, kůže, srsti, blán, zubů a chapadel se pomalu mísí v celek a NEŘÁDY A TVOŘI se vyvíjí a nabývají nových forem.

Jsou to NEŘÁDY, protože z živočišných řádů vzešli, ale ve své současné podobně do žádného řádu nepatří. Jsou to TVOŘI, protože jsou výtvory výtvarníka, který jako pozorný morfolog prozkoumal stavbu jejich těl, a tím nalezl i jejich vnitřní spojení. Jsou obrazem bytí povstalého z jediného zárodečného galaktického semínka společného všem živým (ne)řádům a tvorům, rostlinám i šelmám, letounům i dvojitozubcům, žábám i drakům. I člověku, který je ale nepřítomný, snad proto, že je vývojově mladší, možná je vyloučen, protože vzájemnou spřízněnost dostatečně nevnímá.

A samozřejmě, NEŘÁDY A TVOŘI jsou druhou samostatnou výstavou YUDOE 06, který je kombinovanou technikou pomocí černé linky s komiksovým nádechem a na převážně bílém pozadí zhmotnil. Tam, kde použil (akrylové a akvarelové) barvy, platí slovo zhmotnění a dříve zmíněný průzkum tvarů dvojnásob. Po intuitivním nanesení prolínajících se barev, v jejichž nejasných přechodech lze jen tušit rozvalující se hmotu, použije YUDOE 06 inkoust a dá tvar barevným spícím mrakům do podoby bytostí, které v nich čekají na své zjevení.

Na závěr upozornění těm, kteří by si některé NEŘÁDY A TVORY chtěli pořídit na stěnu do bytu. Je vysoce pravděpodobné, že nebudou vypadat pořád stejně. Autorka textu se na jednoho staršího předchůdce TVORA dívá už řadu měsíců a před pár dny mu najednou překvapivě vyrostlo nové, poměrně velké křídlo. Nechápe, kde se tam najednou objevilo, ale podobnou zkušenost má i u dalších obrazů od YUDOE 06.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Yudoe 06 – Neřády a tvoři