Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž XXIX. Festivalu komorní grafiky

6. 12.-23. 12. / Galerie Hollar /

Do 23. 12. 2023 je v Galerii Hollar, Smetanovo nábřeží 6, Praha 1, přístupná krásná a velmi zajímavá výstava XXIX. Festivalu komorní grafiky.

Kurátor výstavy: Pavel Piekar

CENY ZA KOMORNÍ GRAFIKU

Cenu Sdružení českých umělců grafiků Hollar získala Marie Michaela Šechtlová.

Cenu Nadace Hollar získal Martin Velíšek.

Cenu Spolku sběratelů a přátel exlibris získala Daniela Benešová.

Mikoláš Axmann, Pavla Aubrechtová, Daniela Benešová, Libor Beránek, Jan Blaha, Dušan Černý, Karel Demel, Dagmar Dolíhalová, Filip Gabrhelík, Vladimír Gebauer, Jiří Hanuš, Barbora Heřmanová, Jan Holoubek, Pavel Hora, Zbyněk Hraba, Tomáš Hřivnáč, Nanako Ishida, Said Ismail, Zbyněk Janáček, Jarmila Janůjová, Eva Jakubcová, Lenka Kahuda Klokočková, Svatopluk Klimeš, Jan Kocman, Peter Kollár, Markéta Králová, Alena Laufrová, Mira Macík, Martin Manojlín, Ondřej Michálek, Martin Mulač, Lubomír Netušil, Pavel Piekar, Miroslav Pošvic, Martin Raudenský, Josef Saska, Marek Sibinský, Miloš Sláma, Jiří Slíva, Tereza Smetanová, Marie Šechtlová, Lenka Štěpaníková, Eva Vápenková, Martin Velíšek, Kateřina Vítečková, Eva Vlasáková, Lenka Vojtová, Magdalena Vovsová, Bohunka Waageová

 

Komorní grafika

Prosincová výstava je v Galerii Hollar pravidelně věnována Festivalu komorní grafiky. Tradice, která vznikla v devadesátých letech, je pro nás stále aktuální, a tak ji nehodláme měnit.

Komorní formát byl v minulosti pro grafiku typický. Vycházel z toho, že grafika byla určená především jako knižní ilustrace, a byla tím pádem limitovaná velikostí knihy. Italský humanista a typograf Aldo Manunzio, který založil a vedl v Benátkách tiskařskou dílnu, vymyslel koncem 15. a na počátku 16.století malý kapesní formát knih, který tiskl ve velkých nákladech, čímž zajistil, že kniha začala čtenáře všude doprovázet – jak na cestách, tak i doma. A grafici, kteří jeho knihy ilustrovali, se museli tomuto trendu přizpůsobit. Komorní grafika má i dnes omezující formát A4, výjimečně A3 a ve vánočním čase je tedy pro naše návštěvníky také vítaným vánočním dárkem.

Zvolená technika a úroveň řemeslné zručnosti je pro malý formát samozřejmá, a ještě důležitější než ve formátu velikém – grafik si chybnou čáru jednoduše nemůže dovolit.

Necháme na vašem posouzení, jak se vám nové grafiky našich členů budou na výstavě komorní grafiky líbit.

Pavel PiekarFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž XXIX. Festivalu komorní grafiky