Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž XXIV. Festivalu komorní grafiky

28. 11.-23. 12. / Galerie Hollar / Grafický design

Do 23.12.2018 bude v Galerii Hollar, Smetanovo nábřeží 6, Praha 1, přístupná velmi zajímavá výstava XXIV. Festivalu komorní grafiky.

Doprovodný program: 12. 12. 2018, 15-18 h – IV. Grafický trh v Galerii Hollar | grafické listy z archivu autorů | z ruky do ruky | ceny smluvní.

Úvodní text Petra Fialy, kurátora výstavy:

Vážené přítelkyně a vážení přátelé grafického tisku malého formátu.

Dovolte mi, abych Vás přivítal na XXIV. ročníku Festivalu komorní grafiky a za všechny jeho pořadatele Vám popřál krásný podzimní podvečer.
Bylo pro mne potěšením prohlížet si a kochat se grafickými listy, které se shromáždily zde, v Galerii Hollar. Je vidět, že jeho členové nezahálejí!
Svádí někdy lehčí a jindy zas přetěžké souboje s materiálem proto, aby nám divákům předali své poselství a individuální svědectví o čase a době, ve které žijí.
A to vše v komorním formátu. Co to vlastně je ten komorní neboli malý formát? Všichni ho známe. Papír velikosti A4. Školní sešit nebo ten nejmenší formát papíru do tiskárny počítače.
Ale jaké zázraky se na něm mohou odehrávat! Zároveň jak záludný a tvrdohlavý také dokáže být! Pro jednoho je to takzvaně formát akorát. Je v něm doma a zcela mu vyhovuje.
Pro jiného je téměř neřešitelným úkolem se do této malé plochy vejít. Miluje velká gesta a Áčtyřka ho omezuje a stísňuje v rozmachu i v rozletu. U každého je to jiné…

Někdy v malém formátu vzniká prvotní myšlenka, záznam, který předchází a předznamenává budoucí velkou realizaci. Může se stát jakýmsi „prvním krokem“ na budoucí dlouhé cestě.
Tato cesta může být úspěšná a končit velkým formátem, či dokonce celým grafickým cyklem. A nebo se stane cestou slepou. Cestou, z níž se musíme zase pokorně vrátit na začátek
a třeba zjistit, že to nejcennější na ní byl právě onen první krok. Ten malý formátek školního bloku papíru, na kterém to všechno začalo. Kdo ví? Ale i z takové neúspěšné cesty
už se nevrátíme stejní. Jsme zkušenější a bohatší právě o ty naše osobní nezdary. A pak se možná můžeme vydat jinam a jinak. Je to jen na nás.

Na závěr bych rád letošnímu Festivalu komorní grafiky popřál, aby se nejen potvrdilo heslo, že co je malé, to je i milé. Ale aby grafické listy zde vystavené byly pro jejich diváky
radostí, zážitkem, dobrodružstvím a snad i obohacením.
(Petr Fiala, kurátor výstavy)Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž XXIV. Festivalu komorní grafiky