Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Weronika Surma: Telo-farba-keramika

15. 6.-15. 7. / Slovenský dům / Keramika

Zhruba do 15.7.2015 bude ve Slovenském domě, Soukenická 3, Praha 1, přístupná výstava Weronika Surma: Telo-farba-keramika. Všechny fotky z výstavy i vernisáže: Petr.

Weronika Surma sa narodila v roku 1987 vo Varšave, avšak dospievala v neveľkej dedinke Krempachy na juhu Poľska, na Spiši. Jej rodina totiž pochádza práve z tohto územia, pripojeného k Poľsku výmenou za územia na Tešínsku. Weronika Surma je Slovenka. Celkom nedávno, v 2013 roku absolvovala s vyznamenaním Vysokú Školu Výtvarných Umení vo Varšave, kde teraz žije a pracuje. Počas štúdia však bola i na stáži v Prahe, kde sa okamžite zapojila nielen do výtvarného diania, ale aj do tunajšieho slovenského kultúrneho a spoločenského diania, svojou bezprostrednosťou si získala mnoho priateľov, medzi ktorých sa ráta aj autor tohto článku. Hoci sme ju počas štúdia sponali ako sochárku, zaoberala sa už vtedy i ďalšími druhmi umenia. No a dnes je medzi nimi podľa jej vlastných slov keramika tou najdôležitejšou a výnimočnou doménou. Sochárstvo, maliarstvo a sochy tvoria koherentný celok a inšpirácie ľudským telom sa spájajú s veľkým citom pre farbu a tvar…

Weronika Surma absolvovala Strednú umelecká školu Antoniego Kenara v Zakopanom (2002-2006) a Vysokú škola výtvarných umení vo Varšave (2008-2013), oboje v odbore sochy. V roku 2012 absolvovala stáž na Vysokej škole výtvarných umení v Prahe. Vystavovala v Poľsku mnohokrát vo Varšave, ďalej v mestách Suchedniów, Rodovo, Poznaň a Lodž, ale aj vo Viedni. Nedávno sprevádzkovala mimoriadne zaujímavú a profesionálnu web-prezentáciu www.weronikasurma.com.

Vladimír Skalský

 Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Weronika Surma: Telo-farba-keramika