Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Zlatá stuha 2015 – Nejlepší české knihy pro děti

8. 12.-20. 3. / Poštovní muzeum / Ilustrace

Do 20.3.2016 bude v Poštovním muzeu, Nové mlýny 2, Praha 1, přístupná zajímavá a rozsáhlá výstava Zlatá stuha 2015 – Nejlepší české knihy pro děti.

Poštovní muzeum v Praze připravilo výstavu pro návštěvníky všeho věku, ale především pro děti a mládež. Ve spolupráci s Českou sekcí IBBY představuje ty nejlepší dětské knihy, které vznikly v posledních pěti letech. Po celou letošní zimu si návštěvníci muzea mohou prohlédnout knihy a ilustrace oceněné Zlatou stuhou. Malí i velcí čtenáři uvítají možnost začíst se do některých knížek přímo v útulných prostorách Poštovního muzea. Nechybět budou i aktivity pro děti jako součást expozice a doprovodný program.

V kolekci ilustrací jsou zastoupeni významní výtvarníci: například Stanislav Kolíbal, oceněný za celoživotní přínos ilustraci pro děti a mládež. Dále najdete díla čerstvě oceněných ilustrátorů: Andrey Tachezy, Jiřího Franty, Terezy Ščerbové, Marie Štumpfové, Honzy Smolíka. Své práce Vám představí i nominovaní ilustrátoři: Lucie Dvořáková, Jaromír Plachý, Eva Volfová, Juraj Horváth, Renáta Fučíková, Nikola Hoření, Tereza Říčanová, Eva Chupíková, František Petrák, Jan Hísek a Lucie Lomová.
Kromě ilustrací budou vystaveny i knihy oceněných autorů a překladatelů: Jiřího Žáčka, držitele Zlaté stuhy za celoživotní přínos, Daniely Fischerové, Daniely Krolupperové, Františka Tichého, Tomáše Prokůpka, Pavla Kořínka, Martina Foreta a Michala Jareše, Stanislava Rubáše, Lukáše Nováka, Zuzany Šťastné a Radka Malého. A dále knihy autorů a překladatelů nominovaných: Radka Malého, Stanislavy Reschové, Ivony Březinové, Petry Soukupové, Terezy Janišové, Petry Braunové, Renáty Fučíkové, Kláry Smolíkové, Jiřího Dvořáka, Petra Matouška, Miroslava Pošty, Erika Lukavského a Anny Lukavské, Dominiky Křesťanové, Petra Eliáše, Terezy Pecákové.

Zlatá stuha je výroční cena, která poukazuje na nejlepší české knihy pro děti a mládež. České čtenáře provází labyrintem současné dětské literatury už 23 let. Je garantem kvalitního čtení i krásných ilustrací.
Původní české knihy pro děti a mládež procházejí rok co rok pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je následně udělena nejlepším spisovatelům, překladatelům a ilustrátorům. V minulosti byli Zlatou stuhou oceněni např. Adolf Born, Květa Pacovská, Iva Procházková, Karel Šiktanc, Jiří Žáček, Jiří Šalamoun, Petr Sís, Jan Vladislav, Antonín Přidal a mnoho dalších.
Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Sdružení pro dětskou knihu, a spolupořadateli Klub ilustrátorů, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví.
Česká sekce IBBY je součástí mezinárodní organizace UNESCO International Board on Books for Young People (IBBY), neboli Mezinárodního sdružení pro dětskou knihu, které vzniklo v roce 1948.
Ústředí IBBY sídlí v Curychu. IBBY podporuje v celém světě výchovné a vzdělávací snahy realizované prostřednictvím knihy, rozšiřuje dobré dětské knihy, podporuje jejich vydávání i jejich odborný výzkum.

Dne 12. 12. 2015 od 9 do15 hodin bude v Poštovním muzeu uspořádána příležitostná poštovní přepážka. Zároveň proběhne od 9 do 12 hodin autogramiáda autorky přítisku dopisnice Andrey Tachezy a Jiřího Žáčka, autora řady knížek pro děti.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Zlatá stuha 2015 – Nejlepší české knihy pro děti