Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Žižkov nezastavíš

Do 31.7.2017 bude na Nákladovém nádraží Žižkov, Jana Želivského 2, Praha 3, přístupná zajímavá výstava Žižkov nezastavíš.

Zajímá vás aktuální dění kolem území bývalého Nákladového nádraží Žižkov? Co jednotliví aktéři na tomto území nebo přímo s budovou plánují a jak můžete tento proces jako občanka či občan Prahy 3 ovlivnit?

Ještě před 150 lety se na území Prahy 3 rozkládaly vinice, pastviny a zemědělské usedlosti. Žižkov, jak ho známe, začal růst od roku 1865, a to tempem skoro nezastavitelným. Zásluhu na jeho výstavbě má první žižkovský “developer” a zároveň první starosta Žižkova Karel Hartig. Hartig měl velký cíl, nechtěl postavit jednotlivé domy, ale celou čtvrť. Věděl proto, že potřebuje plán a vizi. Už první domy na Žižkově začaly růst podle předem schváleného regulačního plánu.

Dnes už se staví jinak, developerům nestojí za to stávat se starosty, jejich cílem je především zisk a přesun kapitálu na jiné místo třeba na druhém konci světa. Staví to, co jim město dovolí, a co po nich žádá kupující. Žižkov, Vinohrady a Jarov rostou dál, místa je tu stále poměrně dost. Moderní současná zástavba v Praze 3 se rozvíjí tempem, které může svým rozsahem předstihnout i normalizační asanaci. Rozvoj Žižkova nezastavíš. Máme však za to, že lze zastavit a předejít takovým stavbám, které necitlivým způsobem ohrožují život dnešních obyvatel, jejich životní prostředí, zeleň a zdravé fungující město.

Předpokladem pro změnu negativních trendů je dostatek informací o tom, co se chystá. Připravili jsme proto kampaň, jejíž součástí jsou webové stránky, výstava a veřejné debaty. Budete překvapeni, kolik se v Praze 3 chystá staveb.

http://www.zizkovnezastavis.cz/Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Žižkov nezastavíš