Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Život umělce: Oxana Herodesová a hosté

Do 25.1.2017 bude v Galerii pod Radnicí Prahy 3, Havlíčkovo náměstí 9, Praha 3, přístupná výstava Život umělce: Oxana Herodesová a hosté. Všechny fotky z výstavy i vernisáže: Petr.

Název výstavy „Život umělce“ je pozvánkou do světa malířky Oxany Herodesové. Prostřednictvím hostů a jejich tvorby malířka odhaluje každou sféru svého života.

Otevřeno:
pondělí a středa 8 – 18 hodin
úterý a čtvrtek 8 – 16 hodin
pátek 8 – 14 hodin

Oxana Herodesová pochází z města Mukačeva, které se rozkládá v údolí řeky Latorica v Zakarpatské oblasti na západě Ukrajiny. Do České republiky (nebo lépe řečeno do tehdejšího Československa) přijela poprvé již v roce 1989. Tenkrát to bylo pouze na návštěvu, ale když se sem vydala podruhé v roce 1991, zůstala již natrvalo. Jak sama říká, „miluji Prahu, je to moje velká láska i zdroj inspirace“.

A jaká byla cesta Oxany k umění? Bohatá a různorodá. Po střední škole, byla přijatá na experimentální vyšší odbornou školu a začala studovat Jaderné inženýrství a nanotechnologie. Na první pohled se může zdát, že tento obor je vzdálený umění, ale již tehdy se na pracovní přístroje dívala, jako na umělecká díla a moc ji uchvacovaly složité technické výkresy – odsud odnesla lásku k industriálnímu stylu. Má za sebou velké množství seminářů i vzdělávacích aktivit, se kterými se můžete seznámit v životopise. Jak sama dodává, „vedle odborných kurzů jsem se také sama celý život vzdělávala v oblasti umění, psychologie, arteterapie, meditace a filosofie“.

V umělecké tvorbě Oxany se odrážejí především její vnitřní pocity, nálady, emoce, ale i vnější vlivy, představy a vize. Tím ale její aktivity na poli umění nekončí. V roce 2006 zvítězila Oxana ve výběrovém řízení Letiště Praha a.s. s projektem „ART CAFÉ“ na podporu začínajících umělců. V neposlední řadě se věnuje pro bono aktivitám, proto část jejích obrazů je věnovaná na dobročinné aukce a to především zaměřené na pomoc dětem a zvířatům. Jak sama říká, „nejsem sběratelem výstav do portfolia, část mé tvorby se prodá do soukromých sbírek přímo z ateliéru a druhou část věnuji na smysluplné projekty.“ Charitativní aktivity jsou nedílnou častí její práce, jelikož věří, že pomoci potřebným by se měla věnovat každá prosperující společnost z kteréhokoli oboru. Tuto činnost vidí jako příležitost přispět ke zlepšení kvality života příjemcům pomoci, a také jako možnost poznávat zajímavé lidi a jejich životní osudy. V současné době se Oxana věnuje i arteterapii a artefiletice.

Práci pedagoga vnímá jako požehnání. Ke svým studentům přistupuje s individuální vnímavostí, jelikož v dnešní uspěchané době, kdy je na děti kladena spousta požadavků, se chce zaměřit na stimulaci rozvoje individuální kreativity a uměleckého vyjádření.

V roce 2015 změnila své umělecké jméno, jelikož jako malířka měla potřebu se abstrahovat od svého civilního života.

Reportáž napsaná k výstavě Nejsme si cizí – KD Mlejn a Radnice Prahy 13

http://www.nothingartist.tumblr.com/Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Život umělce: Oxana Herodesová a hosté