Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Zengerova transformační stanice: Elektřina ve městě, elektřina v architektuře

22. 2.-22. 5. / Kunsthalle Praha / Historie

Do 22. 5. 2022 je v horním patře Kunsthalle Praha, Klárov 5, Praha 1 (u metra Malostranská), přístupná velmi zajímavá výstava Zengerova transformační stanice: Elektřina ve městě, elektřina v architektuře.

Výpravný příběh o tom, jakou roli sehrály elektřina a moderní technologie v rozvoji Zengerovy trafostanice, ale i v dějinách celé Prahy. Výstavou Kunsthalle Praha vzdává hold bohaté minulosti vlastní budovy.

Prozkoumáte fascinující historii původní stavby z třicátých let 20. století od architekta Viléma Kvasničky, který důmyslně vsadil průmyslový provoz do přísně racionálního interiéru, navenek ovšem budovu koncipoval téměř jako městský palác, přirozeně splývající s historickou zástavbou Malé Strany. 

Proniknete hlouběji i do odkazu Zdeňka Pešánka, vizionáře kinetického umění, který právě pro čelní fasádu Zengerovy trafostanice v letech 1932–1936 navrhl cyklus alegorických světelně-kinetických plastik s názvem Sto let elektřiny. Pozoruhodné objekty z industriálních materiálů se zabudovanými neonovými trubicemi sice v roce 1937 získaly mimořádné ocenění na Světové výstavě v Paříži, ale poté se jejich stopa vytrácí a na průčelí Zengerovy trafostanice nebyly nikdy osazeny. Nyní se do Kunsthalle Praha alespoň symbolicky vrací prostřednictvím speciální velkoplošné projekce v rámci multimediálního výstavního projektu.

Autorkou výstavy je historička architektury Vendula Hnídková.

….

Jedná se o jednu ze dvou velkých výstav, kterými zahajuje svou činnost Kunsthalle Praha.

Kunsthalle Praha je nové místo pro umění na pražském Klárově. Jako nestátní a neziskovou platformu k propojování české a zahraniční umělecké scény ji založila nadace The Pudil Family Foundation manželů Petra a Pavlíny Pudil. Kunsthalle Praha vznikla konverzí historické Zengerovy transformační stanice z třicátých let 20. století, v současnosti vytváří moderní galerijní prostředí pro krátkodobé umělecké výstavy, inovativní vzdělávací programy a kulturní eventy. Hlavní misí Kunsthalle je přispět k hlubšímu porozumění českého a mezinárodního umění 20. a 21. století. Disponuje vlastní uměleckou sbírkou, která se zaměřuje na moderní, poválečné a současné umění.

Na ploše 5 687 m2 nabídne tři rozsáhlé galerijní prostory, design shop, bistro i kavárnu s historickou terasou s výhledem na Petřín a Pražský hrad. Už nyní svým návštěvníkům nabízí šest variant výhodného členství.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Zengerova transformační stanice: Elektřina ve městě, elektřina v architektuře