




Vernisáž výstavy Zdeněk Burian: Vzdálené světy
Do 31.1.2017 bude v Galerii a aukční síni European Arts, Senovážné náměstí 8, Praha 1, přístupná krásná, zajímavá a objevná výstava Zdeněk Burian: Vzdálené světy. Otevřeno Po – Pá 10 -18.
Zájem o pravěk, dobrodružství a exotickou přírodu se v Burianovi probouzí už v dětství. Jeho romantická duše byla fascinována přírodou a jejími proměnami, dobrodružnou literaturou, zaniklými civilizacemi, i návštěvami v jeskyni Šipka, ležící nedaleko jeho rodné Kopřivnice. Listy jeho skicáře pokrývaly kopie ilustrací k Robinsonu Crusoe od Waltera Pageta, kresby afrických Masajů, bornejských válečníků, Eskymáků nebo Indiánů. Právě do těchto vzdálených míst mohl Burian unikat i během svého pozdějšího profesního povolání malíře a ilustrátora, aniž mu kdy bylo dovoleno spatřit tato místa jinak než formou reprodukcí či fotografií…
Kurátorka výstavy a autorka textu: Barbora Ropková
Editorka: Helena Milerová
Grafická úprava a sazba: Jan Šerých
Fotografie: Martin Polák, Miloš Svoboda
Jazyková korektura: Lenka Vosičková
Partner výstavy: ONEROI
Zdeněk Burian se narodil 11. února 1905 v Kopřivnici. Už od dětství měl dvě vášně: malování a národopis. Jeho talent byl takový, že už v roce 1919, tedy ve 14 letech, byl přijat hned do druhého ročníku Akademie výtvarných umění v Praze. Jeho učiteli se tam stali kvalitní umělci, jakými byli Jakub Obrovský, Max Švabinský, Vlaho Bukovac a Vojtěch Hynais. Akademii však bohužel vzhledem k finančním problémům nedokončil. Burian rozvíjel svůj kreslířský a malířský talent v podstatě sám a během několika let jej svým tvůrčím géniem přivedl k typicky burianovskému mistrovství prakticky ve všech kreslířských a malířských technikách.
V roce 1932 dostal Zdeněk Burian k ilustrování knihu Eduarda Štorcha Lovci mamutů. Recenzoval ji tehdy Josef Augusta, profesor paleontologie University Karlovy. Ten vycítil, že Burianův talent a přístup k pravěké tematice z něj mohou udělat umělce, o jakém snil – schopného vytvářet pod odborným vedením rekonstrukce odpovídající přísným vědeckým kritériím. Augusta s Burianem vytvořili naprosto ideální dvojici. První byl vášnivý detektiv a zjišťoval, jak kosti patří k sobě a jak mohly vypadat ty chybějící, druhý dokázal kostem vdechnout život. Tematika zobrazování pravěké přírody pak v Burianově tvorbě převažovala až do konce jeho života.
Burianovo dílo je fascinující už jen svým rozsahem. Za šedesát let své výtvarné činnosti vytvořil na 14 tisíc prací, z toho téměř 10 tisíc ilustrací. Mistrem byl Burian zejména na poli dobrodružné literatury. Vedle knižních obálek a ilustrací vytvořil množství obrazových doprovodů i k časopiseckým příběhům. Burianova osobitá schopnost evokovat pravěký svět se vtěsnala do téměř 900 originálů a současně otevřela prostor pro nesčetné množství otázek a polemických úvah.