Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Zahrada snů

Pouze do 29.3.2016 bude ve výstavní síni Mánes, Masarykovo nábřeží 250, Praha 1, přístupná velká výstava Zahrada snů.

Jedná se o retrospektivní výstavu děl výtvarníka Vladimíra Rosola spojenou s představením skleněných plastik jeho syna Martina. Prostřednictvím vzájemné reflexe jejich tvorby výstava přinese výjimečný pohled na prolínání životů otce a syna.

Vladimír Rosol se narodil v roce 1927. Absolvoval Státní grafickou školu a Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Byl žákem profesora Petra Dillingera a Cyrila Boudy. V letech 1963 – 1965 byl vedoucím ateliéru aranžérství a výstavnictví na Střední uměleckoprůmyslové škole v Brně. Spolupracoval s Brněnskými veletrhy a výstavami a Výstavnictvím Praha na realizaci výstavních pavilonů a veletržních akcí, např. v Teheránu, Montrealu, Moskvě, USA a na Expo ´70 v Ósace. Věnoval se tvorbě grafiky technikou suché jehly a tvořil velká plátna a plastiky. Byl tvůrcem plakátů a knižních ilustrací. Vystavoval doma i v zahraničí. Jeho díla jsou zastoupena v Moravské galerii v Brně a v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze.

Martin Rosol se narodil v roce 1956 v Praze. Žije v současné době ve Spojených státech. Brusičem skla se vyučil v tehdejším Ústředí uměleckých řemesel. Své skleněné plastiky nejprve prodával do zahraničí, protože v tehdejším Československu mu to nebylo umožněno. Následně vystavoval v Evropě a Spojených státech. V roce 1981 byl v Mnichově oceněn Bavorskou státní cenou za skleněnou plastiku. V roce 1986 emigroval do Rakouska a o dva roky později odešel Spojených států. Rosolovo umělecké sklo oslňuje svým elegantním designem a dokonalým řemeslným zpracováním. V současnosti vystavuje a prodává svá díla po celém světě.

Výstava přinese rozsáhlý průřez uměleckými díly Vladimíra Rosola od počátku až do konce jeho umělecké dráhy. Ta se uzavřela před dvěma lety jeho úmrtím. Na výstavě budou představena i díla z pozůstalosti, která ještě nikdy nebyla vystavena. Celkem bude ke zhlédnutí 26 autorových olejomaleb a 50 grafik. Tato ojedinělá kolekce umožní mimo jiné pohled na autorovo celoživotní působení ve Výstavnictví, na spolupráci s Art Centrem i na jeho účast na světových výstavách Expo.
Součástí výstavy je také stručný náhled na současnou tvorbu jeho syna Martina, sklářského umělce, který trvale žije ve Spojených státech a vystavuje v současné době po celém světě. Do Prahy se Martin Rosol vrací se svou tvorbou po sedmi letech, kdy se v Ledeburské zahradě uskutečnila jeho poslední pražská výstava. Společnou výstavu s jeho americkým kolegou Joshem Simpsonem nazvanou Glass in Space tehdy slavnostně otevřeli kosmonauti Cady Coleman a Neil Armstrong.

Originální propojení obrazů a grafik Vladimíra Rosola se skleněnými plastikami jeho syna bude podpořeno atmosférou rajské zahrady s multimediálním podbarvením umožňující návštěvníkům komplexní smyslový zážitek. Dominantním prvkem výstavy bude unikátní Foucaultovo kyvadlo (Foucault pendulum) zavěšené ve výšce 12 metrů a zakončené skleněným artefaktem vytvořeným Martinem Rosolem. Kyvadlo bude po celou dobu výstavy v činnosti, takže návštěvníci budou moci dle jeho pohybu sledovat, jak se Země otáčí kolem své osy.

Hostem výstavy je Jana Gregorová, která vystaví několik svých obrazů.

Výstava bude instalována v prostoru Výstavní síně Mánes, Masarykovo nábřeží 250/1, Praha 1. Bude zpřístupněna veřejnosti každý den od 10 do 22 hodin. Pro návštěvníky bude připraven malý katalog o umělcích a dárek od mediálního partnera, časopisu Xantypa. Výstava bude prodejní.

Funkcionalistická budova Spolku výtvarných umělců Mánes byla postavena ve 20. letech minulého století podle projektu Otakara Novotného pro výstavní a společenské účely a je skutečnou architektonickou legendou. V letech 2012 – 2014 budova prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Výsledkem je čistý stylový interiér výstavního sálu s nejmodernější technikou.

Mediálním partnerem je časopis Xantypa, ve kterém bude uveřejněn materiál o výstavě.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Zahrada snů