Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Za pravdu …

Do 10.10.2019 bude v podzemních prostorách (lapidáriu) Betlémské kaple, vstup Betlémské náměstí 5a, Praha 1, přístupná zajímavá skupinová výstava Za pravdu …

Na projektu spolupracují výtvarní umělci, architekti, historici umění, filozofové a politologové

 architekti Alena Šrámková, Lukáš Ehl, Tomáš Koumar, Petr Hájek, Ivan Kroupa, Petr Stolín, Miroslav Šik, Ladislav Lábus, Pavla Melková

 umělci Zbyněk Baladrán, Martina Smutná, Jiří David, Guma Guar, Barbora Klímová, Lenka Klodová, Stanislav Kolíbal, Jiří Kovanda, Richard Loskot, Jaromír Novotný, Jan Merta, Jiří Příhoda, Rafani, Jiří Skála, Sláva Sobotovičová, Pavel Sterec, Robert Šalanda, Marek Šilpoch, Jan Šerých, Mark Thér, Martin Zet, Roman Štětina, Petr Adámek, Daniel Hanzlík

 teoretici Miroslav Petříček, Jan Sokol, Michael Žantovský, Petr Pithart, Václav Bělohradský, Jiří Přibáň, Petr Kratochvíl, Milena Bartlová, Jindřich Vybíral, Petr Fischer, Blanka Mouralová, Karel Hvížďala, Terezie Nekvindová, Ivan Blecha, Patrik Ouředník, Václav Janoščík, Jakub Železný

Základní ideou projektu, který se koná v roce možného 650. výročí narození mistra Jana Husa a 30. výročí sametové revoluce, je vytvořit za pomoci výrazných osobností vizuálního umění a architektury prostředí, kde je veden diskurz nad tématem pravdy v širším kontextu české historie.

Na fasádě Betlémské kaple byl v roce 2015 k 600. výročí upálení Jana Husa instalován objekt Ateliéru SAD. Nápis „Za pravdu“, který je vytvořen tak, že je díky dopadu slunečního světla dobře čitelný jen od května do srpna v několika odpoledních hodinách. Pěkně vyjadřuje myšlenku, že pravda sice jest, ale ne vždy je dobře vidět, protože to záleží na různých okolnostech. Když ji ale spatříme, je výzvou k následování a činu.

Havlovo „Pravda zvítězí nad lží a nenávistí“ není a nikdy nebylo skutečným politickým heslem, ale výrokem literáta, který si hraje se slovy. Proto nejprve zapadlo a později už bylo jen zesměšňováno, nebo dokonce – což je absurdita jak z Havlových her – bráno doslova a vyvraceno.  K 30. výročí listopadu 1989 by bylo možné Havlův přací konjunktiv znovu vzít, ale zacházet s ním tak, jak je mu přiměřené – básnicky, umělecky, záměrně mimo reálnou politiku.

Po postmoderním zpochybnění mocensky závazné verze pravdivosti se dnes ukazuje, že pouhá dekonstrukce sice byla nezbytná, ale stejně nezbytné je konstruovat pravdivost znovu a jinak. Nevíme ještě příliš přesně jak, ale víme, že je to naléhavě aktuální. Směr, kterým se vydat, naznačují konkrétní díla. Neříkají, co pravda je, ale to, že ve všech případech prověřování vlastní zkušenosti s nimi může díky tomu, že sdělují, co ví, a v jaké formě to ví, zvýšit schopnost čelit současnému světu.

Součástí výstavy budou debaty, filmový dokument a divadelní představení a publikace:

https://www.gjf.cz/pripravujeme/za-pravdu-/

Pořadatel: Galerie Jaroslava Fragnera

Koncept: Milena Bartlová, Tomáš Pospiszyl, Filip Šenk, Dan Merta
Architekt: Jan Stolín
Grafický design: Štěpán Malovec, Martin Odehnal
Videodokument: Jan Strejcovský



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Za pravdu …