Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy World Press Photo

Do 30.6.2019 bude v křížové chodbě a rytířském sále Staroměstské radnice, Praha 1, přístupná velmi zajímavá a rozsáhlá výstava World Press Photo.

Společnost Czech Photo představuje výstavu aktuálního šedesátého druhého ročníku fotografické soutěže World Press Photo.

Mezinárodní soutěž World Press Photo má čas od času spojitost s Českou republikou, kdy ti nejlepší získají ocenění v soutěži. V roce 1958 získal hlavní cenu český fotograf Stanislav Tereba za snímek z fotbalového zápasu. Fotograf Pavel Štecha byl oceněn druhým místem v roce 1992 za fotografii Václava Havla naslouchajícího u obrazu Mistra Theodorika. O dva roky později získal Tomki Němec 3. místo v kategorii každodenní život za fotografii Černý trh v Havaně. Antonín Kratochvíl obdržel v roce 1997 první místo v kategorii Portrét za snímky amerického herce Williama Dafoea, a poté v roce 2003 další dvě ocenění – první místo za snímek z barmské věznice a první místo za fotografii ženy prodávající maso z divokých zvířat na trhu v Kongu. V roce 2004 pak získal Jan Šibík třetí místo v kategorii sport za sérii z tradičního indického zápasu. Agenturní fotograf ČTK Roman Vondrouš získal v roce 2013 první cenu v kategorii Sport za fotografie z Velké pardubické. Již zmíněný Michael Hanke získal druhé místo v roce 2017 za svůj soubor ze šachového turnaje.

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo byla založena v roce 1955 v Amsterdamu. Nadace World Press Photo každoročně pořádá největší a nejprestižnější mezinárodní soutěž s reportážní tématikou. Po vyhlášení výsledků je z vítězných fotografií sestavena putovní výstava, již navštěvují miliony lidí. Výstava je k vidění zhruba ve 40 zemích. Aktuální šedesátý druhý ročník představí po dvouleté pauze společnost Czech Photo v prostorách Staroměstské radnice v měsíci červnu. Letos se přihlásilo 78801 snímků od 4738 fotografů z celého světa. V nominacích za Českou republiku zazářil Michael Hanke, a to již podruhé.

World Press Photo je mezinárodně uznávaná organizace, která udává směr v žurnalistické fotografii. Její rolí je také upozorňovat na celosvětové problémy, které se veřejnosti prostřednictvím fotografií snadno vstřebávají. Z těchto důvodů chceme znovu na tradici World Press Photo v Praze znovu navázat a informovat veřejnost. Společnost Czech Photo organizuje soutěž Czech Press Photo, Czech Nature Photo a mnoho akcí v oblasti fotografie. Převezení prestižního World Press Photo je dalším logických krokem k rozšíření aktivit v oblasti fotografie.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy World Press Photo