Vernisáž výstavy Wabi-sabi v českém výtvarném umění
Do 14.10.2016 bude v Galerii u Betlémské kaple, Betlémské náměstí 8, Praha 1, přístupná výstava Wabi-sabi v českém výtvarném umění.
Wabi-sabi je krása věcí nedokonalých, nestálých a neúplných
Je to krása věcí skromných a prostých
Krása věcí neobvyklých
Vystavující umělci:
Jiří Balcar, Vladimír Boudník, Jiří Černický, Eva Eisler, Miloslav Chlupáč, Jiří Kolář, Jan Kotík, Alena Kučerová, Karel Malich, Emila Medková, Ladislav Novák, Petr Pastrňák, Ivan Pinkava, Michal Ranný, Eva Sakuma, Zbyněk Sekal, František Skála, Josef Sudek, Jan Svoboda, Petr Veselý, Vincenc Vingler, Jindřich Zeithamml
Výstava Wabi-sabi v českém výtvarném umění je inspirovaná knihou Leonarda Korena Wabi-sabi pro umělce, designéry, básníky a filozofy, která poprvé vychází v českém překladu.
Wabi-sabi je termín užívaný převážně v kontextu japonské estetiky, filosofie a životního stylu. Ve zkratce ho lze vyložit jako přijetí věcí nedokonalých a prostých, postřehnutí a uvědomění si krásy v předmětech podléhajících zkáze nebo opotřebení vlivem přirozeného plynutí času či působením přírodních vlivů.
Při přípravě výstavy jsme se snažili hledat principy wabi-sabi v tvorbě autorů, kteří v drtivé většině touto filosofií přímo ovlivněni nebyli. Přesto vytvořili díla, která mají s wabi-sabi shodné rysy. Nacházíme v nich sklon k jisté primitivnosti a syrovosti, rozpor vnímání krásy a dokonalosti nebo intuitivní vhled a smysl pro materiál. Vystavená díla mají kromě nepopiratelné umělecké hodnoty také metaforickou kvalitu a obrací pozornost diváka k nepatrným detailům lehce přehlédnutelné, často pomíjivé krásy. Pro vystavené práce je příznačná elementární zkušenost s hmotou, minimalistický a k jisté formální i obsahové asymetrii tíhnoucí styl.