Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Vznik Občanského fóra v Činoherním klubu

5. 11.-30. 11. / Činoherní kavárna / Fotografie

Do 30.11.2019 bude v Činoherní kavárně, Ve Smečkách 26, Praha 1, přístupná zajímavá výstava Vznik Občanského fóra v Činoherním klubu.

Jedná se o výstavu fotografií Jaroslava Kořána, Miroslava Pokorného, Pavla Štolla, Stanislava Cimbury, Milana Jankoviče, Jana Malého, Jiřího Poláčka a Ivana Lutterera, Stanislava Slavického & Michala Cihláře z Činoherního klubu v neděli 19. listopadu 1989 a při večerních setkáních s diváky během stávky divadel.

Založení Občanského fóra se uskutečnilo v Činoherním klubu 19. listopadu 1989 v dekoraci Gogolových Hráčů. Premiéra této inscenace v režii Ladislava Smočka se konala 17. listopadu 1982 (měla se odehrát o pár dnů dříve, ale byla přeložena z důvodu úmrtí prvního tajemníka ÚV KSSS Leonida Brežněva).

Hned po událostech na Národní třídě 17. listopadu 1989, se divadelníci 18. listopadu na svém setkání v Realistickém divadle rozhodli ke stávce divadel. 18. listopadu večer odhrnul Jiří Kodet v Činoherním klubu oponu, která byla součástí dekorace Gogolových Hráčů, a pronesl větu: „… vzhledem k včerejším událostem, a nejen včerejším událostem, ale událostem vůbec, jsme se dohodli, že nebudeme hrát divadlo.“ Potlesk diváků vyjádřil souhlas s tím, že se místo inscenace bude mluvit, diskutovat… To byl počátek.

19. listopadu se v Činoherním klubu zformuloval základní požadavek vzniklého Občanského fóra. Všichni účastníci se pak rozešli do noční Prahy, nabité otazníky a přirozeným napětím: „Co bude dál?“

Na videozáznamu z 19. 11. 1989 se podíleli Richard Kraus a Originální Videožurnál (Andrej Krob).

Autor výstavy: Radvan Pácl
Spolupracovali: Petra Honsová a Martin Straka

http://cinoherniklub.cz/

….

Dodatečné fotografie z venrisáže: Petr NovotnýFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Vznik Občanského fóra v Činoherním klubu