Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy výběru tibetských votivních předmětů

Do 6.6.2016 bude na Ministerstvu kultury, v Nostickém paláci, Maltézské náměstí 1, Praha 1, zdarma přístupná výstava výběru tibetských votivních předmětů. Výstavu je možno shlédnout v pracovní dny v době od 9 do 17 hodin.

Jedná se o výběr tibetských votivních předmětů ze sbírek Národního muzea, uspořádanou k připomenutí výročí povstání tibetských mnichů.

Na 30 náboženských a rituálních předmětů zapůjčilo Národní muzeum ze sbírek Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur.

Daniel Herman v proslovu při zahájení výstavy 10.3.2016 uvedl: „Dnes je symbolické datum. Je to 57 let od povstání tibetských mnichů, které bylo krvavě potlačeno čínskou komunistickou armádou, bylo tam na 80 tisíc obětí. Na zasedání poslanecké sněmovny jsem dnes inicioval minutu ticha za oběti této komunistické represe. Duchovní umění je něco, co přesahuje věky. Dnes vystavované artefakty jsou staletí staré. Ukazují hlubokou kulturu, ukazují, že duch je silnější než hmota, že ho nelze zabít, zastřelit, a že se stále přenáší přes všechny ostnaté dráty. Jsme na půdě státní instituce, a tímto se alespoň v rámci svých možností snažím o to, abychom nezapomínali. Děkuji panu řediteli Národního muzea a jeho týmu za skvělou spolupráci na této symbolické expozici.“Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy výběru tibetských votivních předmětů