Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy ve výstavě „Chochola à Paris“ – ke 100 letům od narození Václava Chocholy

Do 28. 2. 2023 je v v Central Gallery, Staroměstské náměstí 15, Praha 1, přístupná krásná „výstava ve výstavě“ „Chochola à Paris“.

Fotograf Václav Chochola slaví 100. narozeniny! V rámci jeho jubilejního roku 2023 budete moci po České republice vidět mnoho výstav odkazujících na Chocholovo dílo a výjimkou není ani Central Gallery. V rámci expozice Salvador Dalí uvidíte nejen slavné portréty Dalího, které Václav Chochola fotil v Paříži v roce 1969 a jsou již součástí stálé expozice, ale také selekci dalších fotografií z Paříže roku 1969. Nahlédnete do pařížského kabaretu Crazy Horse i dní, které předcházely setkání se surrealistou Dalím a dozvíte se příběh toho, jak Václav Chochola fotil Salvadora Dalí…

Prezentace a představení celoročního programu výstav ke 100 letům od narození Václava Chocholy.

Na vernisáži proběhlo vystoupení burlesky Miss Cool Cat (Prague Burlesque), které příhodně doplnilo právě atmosféru pařížského kabaretu Crazy Horse.

V Central Gallery je vystaven známý cyklus portrétů S. Dalího s obměnami již od roku 2007.

…..

Václav Chochola (31. ledna 1923 Praha – 27. srpna 2005 Praha) byl český fotograf, označovaný za klasika české výtvarné a portrétní fotografie.

Fotografovat začal během studií na reálném gymnáziu v Praze-Karlíně, po jeho opuštění se učil fotografem a studoval na grafické škole. Byl fotografem ve svobodném povolání, fotografoval pro Národní divadlo a spolupracoval i s řadou dalších scén. Řadu snímků Chochola vytvořil použitím netradičních technik, vytvářel fotogramy, fotomontáže i roláže.

Ve své bohaté tvorbě se Chochola věnoval momentní fotografii, portrétům celebrit (proslavil ho portrét S. Dalího), aktům či sportovní fotografii. Neocenitelné jsou jeho dokumentární snímky z Pražského povstání v květnu 1945. V roce 1970 byl Chochola měsíc ve vazbě za to, že fotografoval hrob Jana Palacha.

Zemřel po krátké vážné nemoci v motolské nemocnici v Praze.

http://www.vaclavchochola.cz/Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy ve výstavě „Chochola à Paris“ – ke 100 letům od narození Václava Chocholy