Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy V jako vinyl

Do 13. 5. 2023 bude v Popmuseu – Muzeu a archivu populární hudby Kaštan, Bělohorská 150, Praha 6, přístupná velmi zajímavá výstava V jako vinyl .

Jsou vinylové desky zpátky? Jsou. Jsou vinylové desky fenomén? Ano. Jsou nepřeberným zdrojem kuriozit a unikátů? Jistě. Proč o nich tedy neudělat výstavu? A proč ne! Popmuseum srdečně zve na výstavu, jež nahlíží fenomén vinylových desek z mnoha různých úhlů. Nahlédneme pod pokličku jejich výroby (na výstavě spolupracovaly GZ Media, a.s. v Loděnici, jejichž neuvěřitelný příběh je jednou z vedlejších linií výstavy). Představíme si různé sběratelské špeky a speciality, někdy mimořádně obskurní (viděli jste někdy funkční gramodesku jako součást pokojíčku pro panenky?) Důležité i marginální české gramodeskové edice a zásadní i krátkodechá vydavatelství.

Pečlivě připravovaná výstava o vinylech se dočkala své vernisáže. Pro naladění publika nám Jana Koubková pustila pár ze svých vinylů a k předpremiéře dokumentu Brněnské televize Vinyl promluvil jeho tvůrce Pavel Jirásek. Sál Popmusea byl plně obsazený, část návštěvníků film shlédla v sousední kavárně Únik. Výstava také představuje spoustu raritních gramofonů, včetně kapesního gramofonu a malého autíčka se zabudovaným reproduktorem a přenoskou, které se položí na desku a hraje.

Autory výstavy V jako Vinyl (výhry & výdobytky vinylového věku) jsou osoby nad jiné povolané. Členy Popmusea jsou Josef Kytnar a Miroslav Balák, autoři kruciální encyklopedie Československý rock na gramofonových deskách 1960–97, mezi sběrateli přezdívané Žlutá bible. Kurátorem výstavy je Radek Diestler.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy V jako vinyl