Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Uwe Hand: Malíř

28. 11.-14. 2. / SmetanaQ / Malba

Do 14.2.2019 bude ve 3.patře centra umění a designu SmetanaQ, Smetanovo nábřeží 4, Praha 1, přístupná velmi zajímavá a krásná výstava Uwe Hand: Malíř.

Galerie Cermak Eisenkraft pokračuje v prostorách své POP-UP galerie domu SmetanaQ v sérii jedinečných projektů a otevírá výstavu německého figurativního umělce Uwe Handa nazvanou « Malíř », která představí průřez autorovou tvorbou od devadesátých let až do současnosti. V Handově malířské tvorbě převládá téma krajiny, lidí, zvířat a také budov, jelikož jeho otec byl architekt a naučil ho vnímat perspektivu. Fascinován holandskými zátišími a barokním malířstvím, klade Hand důraz na podmanivou atmosféru, dramaticky vystupňované kompozice, citovou vypjatost a využití hry světla a stínu, aniž by jeho obrazy upadaly do barokního šerosvitu.

Uwe Hand vyrostl na mořském pobřeží v nejsevernější části Německa, což výrazně ovlivnilo jeho tvorbu. Na jeho obrazech jsou často zachyceny symboly čtyř přírodních živlů – oheň, vzduch, voda, země – jako základní složky světa, kterými se starověká filozofie snažila vyložit nejen přírodní jevy, ale také vnitřní složení člověka. Přesto, že tyto živly postrádají hmotu, v Handově tvorbě se vyznačují strukturou, která jim dodává hmatatelnost.

Na obrazech můžeme také vidět nízké obzory a vysoká nebe, ve kterých se střetává skutečnost i abstrakce, záleží pouze na divákovi, který úhel pohledu si vybere. Nejdůležitější inspirační zdroj je pro Handa v současné době tvorba režiséra Davida Lynche, o čemž mohou svědčit i názvy některých obrazů, jako například Twin peaks (2007) a nebo Lynchova citace « Koncept absurdity je něco, čím jsem přitahován ». Podobným způsobem jako Lynch nám Hand umožňuje nekonečnou procházku v malířském časoprostoru, kde se realita stává snem a sen skutečností.

Síla Handových obrazů však vychází především z jeho práce s materiálem, odlišným od klasické malby, jakým je například písek nebo beton a důležitou roli hraje i výběr podkladu. Struktury jeho často velmi těžkých pláten se skládají z nespočetných vrstev barvy a materiálů, které byly zpracovány všemi druhy malířských technik a nástrojů vyžadujících vysokou znalost, zkušenosta zručnost.

« ….Jeho obrazy se v zásadě podobají dobrým rockovým písním; jsou stejně něžně prudké a poklidně divoké, dokáží být bouřlivé a vždy velmi výrazné, i když často zahalené tajemstvím. Nejenže přeměňují svůj obsah, ony také pohnou a přemění své posluchače, či, v tomto případě, pozorovatele. Proto je Uwe Hand skutečnou skálou v širém moři malířství, které občas skutečně připomíná moře Mrtvé. Neotřesený lidmi, kteří by opět mohli zkoušet prohlašovat cosi o mrtvém oboru, pluje Uwe dál… a malířství nikdy nezemře ».

(Dr. Till Richter)

Vstup do SmetanaQ je po celou dobu výstavy zdarma.

Uwe Hand (*1952 v Schleswigu) žije a pracuje v Berlíně.

V letech 1973 – 80 studuje malbu u Ulricha Knispela a Dietmara Lemckeho a v roce 1979 se stává absolventem jeho ateliéru na Vysoké škole umění v Berlíně (Hochschule der Künste).
Od 1996 profesorem malířských technik na Univerzitě výtvarných umění v Berlíně (Universität der Künste Berlin – UdK), Univerzitě výtvarných umění v Barceloně (Universitat des Bellas Artes), Univerzita v Provence v Aix-en-Provence (Université de Provence), Vysoké škole designu v Luzernu (Hochschule für Gestaltung), Bauhaus Academy ve Výmaru, Akademii umění Weissensee v Berlíně (Kunsthochschule Weissensee), Akademii umění Muthesius v Kielu (Kunsthochschule Muthesius).Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Uwe Hand: Malíř