Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy UR – LINIE : Petr Boháč , Jan Miko , Kuba Tauš

Pouze do 15.4.2019 bude v Galerii Hala C, Drahobejlova 15, Praha 9 (vstup z Lihovarská 12), přístupná zajímavá výstava obrazů a objektů UR – LINIE : Petr Boháč , Jan Miko , Kuba Tauš.

Otevírací doba galerie: Po – Ne 15:00 – 19:00, vždy jen na předchozí objednání.

Výstava je tvořena obrazy a artefakty tří uměleckých páriů, Janem Mikem, Kubou Taušem a Petrem Boháčem, které pojí hledání neviditelných souvislostí a vědomí, že osamění nezpůsobuje absence jiných lidí, nýbrž ztráta smyslu. Název UR-LINIE znamená v překladu z němčiny prapůvodní čára nebo také originální obrys nebo dědická linie. Všechny významy odkazují k něčemu původnímu, co v dnešní době zůstalo skryto a co je nutné opětovně objevit. UR-LINIE jsou mocné korespondence, které viditelné spojují se skrytým, vyslovené se zamlčeným, reálné s mytologickým, současné s archaickým a dočasné s nekonečným.

Takové korespondence můžeme naleznout v obrazech Jana Mika, který se dlouhodobě zabývá malbou podzemních drah. V posledních dvou letech se zaměřil především na architekturu podzemek New Yorku a Berlínu. Navazuje tak na svou známou sérii obrazů inspirovanou pařížskými stanicemi. Vedle těchto industriálně abstraktních maleb tvoří překreslované koláže, v nichž se objevují artefakty související s berlínskou dráhou U-Bahn.

Sochař Kuba Tauš, absolvent ateliéru Sochařství na UMPRUMu se posledních pět let zabývá tvorbou světelných objektů a instalací. Principiálně jde o re-design lamp a lustrů z období 60., 70. a 80. let, z nichž se po zásahu stávají netušené skulptury. Kuba Tauš se k nalezeným světelným objektům chová jako zodpovědný chirurg i jako rabín Jehuda Löw tvořící monstrum Golema. Výsledkem jsou patvary zachovávající si prapůvodní esenci designu. Na výstavě se dále objeví sochy mýtických postav z oceli a dalších kovů, v nichž lze rozpoznat věci denní potřeby.

Petr Boháč je znám především v divadelním žánru, kde tvoří v mezinárodní skupině Spitfire Company, která zaznamenala úspěchy na tuzemské scéně i ve světě. Jeho výtvarná činnost je širší veřejnosti takřka neznámá. Na výstavě se představí obrazy ze série Příliš tenká linie, které jsou tvořeny technikou asambláží z fotografií, tekutého epoxidu, kříd a olejových barev. Ve svých výtvarných dílech hledá jako novodobý archeolog původní auru zachycenou na starých fotografiích a přikládá k ní mytologickou velikost moderních abstraktních pláten.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy UR – LINIE : Petr Boháč , Jan Miko , Kuba Tauš