Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Tož budeme sedlat …Kůň ve službách prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka

Do 26.4.2020 bude v Mytologické chodbě Valdštejnského paláce – Senátu, Valdštejnská 3, Praha 1, přístupná velmi zajímavá výstava Tož budeme sedlat …Kůň ve službách prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

Výstava představuje výsledky archivního výzkumu, který mapoval vztah T. G. Masaryka ke koním. Tím není zdaleka myšlen jen Hektor, Masarykův nejoblíbenější kůň, ale i využití prezidentských kočárů a organizaci slavnostní inaugurace prezidenta a v širších souvislostech v rámci budování protokolu první republiky.

 

Tomáš Garrigue Masaryk byl srozuměn s tím, že jeho život bude spojen se ztrátou soukromí, a nadále byl bez výjimek podřízen potřebám nově se rodící republiky. Smířil se tedy i s tím, že bude jedním z jejích symbolů a vzorů. Také jeho časté zobrazování v sedle na koňském hřbetě není možné nevnímat jako součást symboliky mladého státu. Podobně symbolicky je třeba nahlížet též na jeho typický jezdecký, či spíše polovojenský oblek. Masaryk se netajil přesvědčením, že mladá republika musí být jiná než předchozí éra monarchie, a to i ve formálních projevech…

…..

Všechny fotky z výstavy i vernisáže: Petr.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Tož budeme sedlat …Kůň ve službách prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka