Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Tomáše Bíma

22. 6.-17. 7. / Galerie Hollar / Malba

Do 17.7.2016 bude v Galerii Hollar, Smetanovo nábřeží 6, Praha 1, přístupná krásná a poetická výstava Tomáše Bíma.

Doprovodný program:
29. 6. v 15:00 Ukázka tisku v litografické dílně s Martinem Boudou a Tomášem Bímem (Říční 11, Praha 1)

Text MgA. Jaroslava Černého k výstavě:

Je tomu 40 let, kdy jsem inicioval vydání série litografického souboru Balónové létání tehdy neznámého výtvarníka Tomáše Bíma. Tímto počinem se dostal do povědomí sběratelů a současně si oblíbil techniku kresby na kámen. Dnes, kdy je mistrem této discipliny, je poněkud úsměvné, jaké to byly začátky, spíše pokusy, dostat se mezi známé, uznávané grafické mistry jako rovný k rovným. V proslulé litografické dílně v Říční v té době vytvářeli svá díla Lhoták, Vysušil, Liesler, Gross, Born, Šalamoun a další velikáni. Nebylo snadné se do této společnosti vmísit. Ovšem Tomáš Bím byl a je silná nátura s darem velkého talentu, který měl za sebou praktické zkušenosti tiskaře. Prakticky zvládl základy tisku z kamene jako by nic a hned v počátku pochopil, že litografický kámen má duši, která napomáhá všem pokorným snílkům, jenž touží vytvářet velké umění. V té době tito mistři povýšili barevnou litografii na výsostné umění, které zajímá nejen sběratele, ale i širokou veřejnost.
V té době se kolem litografické dílny scházeli osobnosti, mnozí již tehdy slavní u nás i v zahraničí a společným úsilím, sami od sebe nejen vytvářeli hodnotné umění, ale jaksi navíc pořádali pro sebe plesy, divadelní představení, filmové projekce, slavili monstrózně své narozeniny, vydávali soubory grafik, které vystavovali a zapíjeli kulturním vyžitím ve společnosti s herci a v neposlední řadě jezdili do zahraničí na slavné výstavy s profesorem Františkem Dvořákem. Toto období bylo svým prožitkem a prožitkem jedinečné, neopakovatelné a odráží se tak v Bímově tvorbě dodnes.
Tomáš Bím se současně s grafickou tvorbou věnoval a věnuje malbě. Tím soustavně a zároveň svébytně pokračuje především v barevném pojetí témat, které je tak osobité, že se Tomáš Bím stává Mistrem zapomenutých zákoutí. Tvůrčí představivost ho od prvopočátků instinktivně zavádí na periférie měst, která se stávají jeho stálou motivací. Nevzhlednost, často již neexistující krásy zašlých zákoutí, převádí ve vlastní bímovskou realitu, jenž nás nepřestává udivovat. Připomenu plovárny, hřiště, cirkusy, reklamy, antuková hřiště, parky, balóny, kupky sena, kolny, komíny, golfové jamky, prapory a mohl bych pokračovat… ale od toho je v Hollaru bilancující výstava grafik mistra Tomáše Bíma. (MgA. Jaroslav Černý)Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Tomáše Bíma