Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy To je mámovo!

Do 17.11.2017 bude ve White Room v Art Districtu Pragovka, Kolbenova 34A, Praha 9, přístupná velmi zajímavá výstava To je mámovo!.

Výstava je otevřená v úterý a čtvrtky od 16 do 20 hod je vhodná pro rodiny s dětmi a je v ní dětský koutek.

Vystavující: Darina Alster, Veronika Bromová, Tereza Damcová, Divý tvor, Lucia Dovičáková, Jennifer Helia de Felice, Mira Gáberová, Martina Jahodová, Blanka Jakubčíková, Lenka Klodová, Kojící guerilla, Matky a Otcové, Eva Melo, Mothers Artlovers, Nástřih Hráze, Kristýna Stojíspěstí Novotná, Karin Písaříková, Kateřina Rusňáková, Apolena Rychlíková a Martina Malinová, Tereza Svatošová, Martina Svozilová, Barbora Šimková, Diana Winklerová a další…
Kurátorka: Kateřina Olivová

Když tělo výstavy je tělem ženy, když očekávání a obavy jsou vyšší, než hory a domy, když vůně mléka se line prostorem.
Esencialismus + feminismus = plná prsa, dělohy a srdce.
Mix umělkyň životný až běda.
Výtrysk. Výron. Erupce. Erekce. Radost. Láska. Porod.

Téma mateřství v umění v sobě obsahuje velké množství emocí, očekávání, patosu a předsudků. Kolektivní výstava vytváří podobný typ organismu jako matka a dítě – amébu, komunitu, spojené nádoby.
Mateřství je obdobím vrcholné tělesnosti, obdobím archetypů, prapůvodního, návratu do jeskyní. Obdobím bezčasí a historie – spojením s generacemi a zároveň maximálním proživání tady a teď. Mateřskost jako univerzální princip volně propojitelný se všemi pohlavními stavy bytosti.

Bohatá kolektivní výstava se dotkne těch nejzásadnějších uměleckých témat a okruhů spojených s mateřstvím a jeho akcentací. Mateřství pojaté s humorem a ironií, s něhou a fascinací, se závažností.
Fascinace tělem a jeho superschopnostmi – těhotenství, porod, placenta, kojení, fyzická rovina vztahu rodiče a dítěte, ale i téma potratu a ženského reprodukčního systému – vaječníků, vejcovodů, dělohy, téma neplodnosti.
Tradice, spojení s generacemi před námi a po nás, archetyp ženy matky, věčný kontakt s velkou bohyní matkou.
Aktivismus a veřejný prostor, aktivismus pro matky a o matkách. Jasně související témata jako porodnictví, zdravotní péče a očkování, výchova a vzdělávání, kojení i témata s mateřstvím zdánlivě nesouvisející jako rasismus a xenofobie.
Mateřství ve fotografii – profesionální versus umělecká versus rodinná fotografie.
Konceptuální mateřství.
Feminismus.

Vernisáž byla součástí večera Moh´ by to být Haloween, která obsahovala otevřené ateliéry a performance (poslední 2 fotky v albu: Něžný Barbar. Venkovní ohňová performance Petra Puflera.)Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy To je mámovo!