Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy This is us! – práce nejen studentů Ateliéru skla Vysoké školy Umprum

21. 2.-3. 3. / Glassimo / Sklo

Do 3. 3. 2024 je v podzemní galerii obchodu Glassimo, Elišky Krásnohorské 3, Praha 1, přístupná velmi zajímavá a krásná skupinová výstava This is us! – práce nejen studentů Ateliéru skla Vysoké školy Umprum.

Vystavující autoři: Agáta Klimtová, Jan Hrůza, Lukáš Wasserbauer, Vojtěch Vořechovský, Anne Ryšavá, Filip Hrubý, Anna Martinková, Vilém Smejkal, Emma Balcarová, Kamila Dvořáková, Tomáš Kučera, Filip Ložinský, Philip Frank, Tomáš Rachunek, Karolína Vorlíková, Jana Svobodová, Tereza Tomanová, Radka Částková, Karolína Kučerová, Johan Pertl, Dominika Petrtýlová, Antonín Kučera, Ivan Pokorný
Vedení ateliéru: prof. ak. soch. Rony Plesl, MgA. Klára Horáčková
Kurátorky projektu: Anna Martinková a Kamila Dvořáková
Grafický design: Emma Balcarová
Fotodokumentace: Vilém Smejkal

Studenti a kolektiv Ateliéru skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze ve spolupráci s Galerií Glassimo představují originální koncept výstavy This is us! Výstava nechá veřejnost nahlédnout do tvorby současných studujících, která zůstává povětšinou ukryta v prostorách školy, případně v dílnách autorů. Kurátorky přibližují uměleckou činnost posluchačů přední české umělecké vysoké školy jinak, než doposud nabízely oficiální ateliérové výstavy.

Mladí sklářští umělci z Ateliéru skla UMPRUM nejen představí své práce, ale zároveň se podílí na organizaci celé výstavy. Vizuální identitu zpracovala Emma Balcarová, o fotodokumentaci se postaral Vilém Smejkal a kurátorsky a produkčně ji zajistily Kamila Dvořáková a Anna Martinková. 

Vybraný soubor děl nabídne nahlédnutí za zdi Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, kde nadějní mladí umělci tvoří díla, která širšímu publiku zůstávají skryta. Expozice představí nejen klasické výrobky ze skla, ale i originální přístupy k tvorbě zahrnující fotografie nebo malby. „Cílem výstavy je ukázat, čím se zabýváme i mimo zpracovávání školních témat. Chceme veřejnosti přiblížit díla, která jsou individuálně pojatá a vyjadřují tvorbu jednotlivých autorů. Všechny vystavující spojuje místo, kde se společně setkáváme, Ateliér skla na UMPRUM.” Přiblížila autorský záměr jedna z kurátorek Anna Martinková.

Z vystavených prací můžeme přiblížit objekt Trauma od autora z diplomového ročníku Philipa Franka. V práci se zabývá svým pocitem bezmoci v souvislosti s klimatickou krizí. Cílem projektu, je využít design a umění ke zkoumání fyzických příznaků traumatu a deprese. Poskytuje tak způsob, jak se s těmito poruchami vyrovnat.

Tomáš Kučera se mimo ateliérovou tvorbu věnuje navrhování skleněných produktů společně s designérkou Klárou Janypkovou pod značkou Monotropa. Na výstavě představí mimo jiné ručně foukaný konferenční stolek Torso oslavující fenomén lidského těla.

Karolína Vorlíková se bude prezentovat hravým objektem Post-party pillar. Post-party pillar pracuje se spojováním střepů porcelánových váz za pomoci lepidla evokující žvýkačky. Myšlenka práce vychází z příběhu náhle přerušených radovánek v jedné domácnosti. Propojuje historii předmětu a vzpomínky na něj se současností.

Projekt This is us! nabízí jedinečnou příležitost seznámit se se současnými trendy v umění a sklářské tvorbě pohledem mladé generace. Jak popisuje studentka a spoluorganizátorka Kamila Dvořáková: „Chtěly jsme dát našim kolegům možnost prezentovat to, co je naplňuje, dělá jim radost, na co jsou pyšní ze své tvorby…

A představí je tak mimo budovy naší školy, ne v první řadě jako studenty, ale hlavně jako samostatné autory. Jsme vděčné, že jsme v tomto projektu dostaly podporu jak od vedení ateliéru, tak od vedení školy.” Využít této příležitosti mohou nejen fanoušci umění a znalci, dveře Galerie Glassimo budou otevřeny skutečně pro každého. Pokud máte zájem o poznání aktuálního stavu nastupující české umělecké scény, alespoň tedy té zastupující Ateliér skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, jste srdečně zváni. Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy This is us! – práce nejen studentů Ateliéru skla Vysoké školy Umprum