Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy „The World of Banksy“ – poprvé na světě i s videoprojekcemi

Global Event´s & Management´s ve spolupráci s Art Mozaika uvádí do 31. 3. 2022 imerzivní výstavu a zážitek pro všechny generace „The World of Banksy“ v odsvěceném kostele svatého Michaela archanděla, Michalská 29, Praha 1 (hned vedle Staroměstského náměstí).

Jedná se o výstavu vizualizací děl jednoho z nejzáhadnějších umělců všech dob s tvůrčím pseudonymem Banksy. Výstava spojující věhlasného, ale zároveň neznámého Banksyho spolu s mladými pražskými umělci, oživí pouliční atmosféru uvnitř tohoto výjimečného prostoru.

Výstava je rozšířenou verzí výstavy, která se konala na v létě a na podzim roku 2020 v pražském Mánesu – výstava představuje více než 115 nejznámějších motivů jak v tištěných verzích, tak i uměleckých realizací nástěnných graffiti.

Na výstavě najdete řadu nových motivů, které nebyly v Mánesu k vidění, doplněnou nově i o několik videoprojekcí. Klasický koncept výstavy „The World of Banksy“ byl zcela proměněn. Můžete se o tom přesvědčit na vlastní oči v Praze, kde se vám jako prvním na světě umožní vhled do našeho nového digitálního konceptu.

Banksy je nejslavnějším světovým graffiti umělcem, který napříč světem, od Londýna po New York, od Berlína po Timbuktu, od Gazy po Tokio, transformuje ulice do gigantických pláten. Je utajeným hrdinou, který se záměrně vyhýbá řízené publicitě a odhalení své identity, což je typickou známkou dnešní digitální doby, ve které většina naopak usiluje o maximální zviditelnění. Banksymu, který se uměleckým graffiti zabývá již od 90. let 20. století, se rychle podařilo pomocí svého tak odlišného přístupu „proti všem“ a skrýváním vlastní identity vytvořit vlastní mýty.

Pod touto tajemnou rouškou se jeho antikapitalistická, protiválečná a autoritám odporující tvorba stávala rychle, den za dnem, jedinečnou senzací. Zatímco některým jeho přístup spočívající ve smělé kritice obrazů, politiky, nebo dokonce umění a muzeí podpírajících populární kulturu připadal jako jednoduchá revolta, většina začala v jeho tvorbě nacházet důvtip a hlubší smysl.

Klasická umělecká díla, která však pojal svým vlastním stylem, byla vystavena na zdech významných uměleckých institucí jako například British Museum, Tate Modern nebo Louvre. Fakt, že nebyl nikdy přistižen při žádné z těchto akcí, a že jeho díla byla zaregistrována mnohdy až po několika dnech, jen ještě více rozvlnil vzniklý rozruch. Přestože se tak postavil proti komodifikaci umění, jeho díla si našla kupce ochotné zaplatit v aukcích rekordní sumy. Idea, že ulice jsou všech, byla natolik lákavá, že populární kultura, kterou tak kritizoval, jeho tvorbu pohltila.

Zatímco popová hvězda Christina Aguilera, která nikdy neváhala kritizovat vládní autority, zakoupila díla vyobrazující královnu Viktorii jako lesbu; Justin Bieber si nechal vytetovat Red Balloon Girl na svou paži. Banksy, jehož tvorba byla vždy v centru kontroverze, byl časopisem Times zahrnut mezi 100 nejvlivnějších osob roku 2010. Jeho jméno se tak vyskytlo ve stejném žebříčku, jako například Obama nebo Lady Gaga. Pravděpodobně byl také jedinou osobností takového druhu v daném žebříčku, jehož pravá identita nebyla odhalena.

Velmi zajímavé je i samotné místo konání – odsvěcený kostel svatého Michaela archanděla hned vedle Staroměstského náměstí. Jedná se o gotickou stavbu z pol. poloviny 13. století. Dokončena byla ale až v 60. letech 14. století. Místo bylo významné v husitském hnutí, podobojí zde bylo přijímáno již od roku 1414. Po Bílé hoře získali místo servité. Ti jej zbořili a vystavěli novou trojlodní baziliku (1640-64). Od jeho zrušení za reforem Josefa II. se budova stala předmětem různého civilního využití (manufaktura, sklady, depozitáře, hudební klub).

Organizátor výstavy: Global Event´s & Management´s

Realizátor výstavy: Art Mozaika

Kurátor výstavy: Dr. Jiří Jaskmanický

KDE: Kostel svatého Michaela archanděla, Michalská 29, Praha 1

KDY:  Od 11. 6. 2021 do 31. 3. 2022; Po – Ne 10:00 – 20:00 (Poslední vstup 19:15)

www.theworldofbanksy.cz , www.facebook.com/BanksyPrague

www.artmozaika.eu , www.facebook.com/artmozaika.euFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy „The World of Banksy“ – poprvé na světě i s videoprojekcemi