Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Tenkrát Na Chmelnici

3. 4.-15. 5. / Malostranská Beseda / Hudba

Do 15. 5. 2023 bude v Malostranské besedě, Malostranské náměstí 21, Praha 1, v prostorách klubu (v 1. patře), přístupná velmi zajímavá výstava Tenkrát Na Chmelnici.

Výstava je přístupná vždy v den koncertu od 19:00 do 20:00  a po platné vstupence samozřejmě po celou dobu trvání koncertu.

Výstava, která je prologem připravované výpravné publikace se pak stěhuje do Klubu U Kaštanu, kde ji budete moci vidět od 18. května 2023.

Chmelnické plakáty, fotografie od Jaroslava Prokopa, Aleše Mynáře, Ivana Prokopa, Kataríny Mišíkové, Lucie Holé, Karla Šustera, Aleše Mynáře a Jiřího Tlacha v grafické úpravě Karla Halouna a Luďka Kubíka připomenou nezapomenutelnou atmosféru žižkovské oázy svobody z 80. let i začátku let 90. dvacátého století.

…..

Text o Junior Klubu na Chmelnici z Wikipedie:

Juniorklub Na Chmelnici (nyní Klub Nová Chmelnice, Koněvova 2597/219, Praha 3, Žižkov) byl v době normalizace místem neoficiálních výstav, které zde organizoval člen Jazzové sekce a výtvarník Joska Skalník. Výstavní činnost pokračovala i po pádu komunistického režimu a skončila až roku 1995.

Juniorklub Na Chmelnici, původně „obvodní agitační středisko KSČ“, se v 80. letech 20. století stal nejproslulejším pražským rockovým klubem. Přiřadil se tak k dalším významným kulturním institucím Prahy 3, které v době normalizace představovaly „ostrovy svobodné umělecké činnosti“, jako bylo Žižkovské divadlo a Atrium. O dramaturgii se staral Lubomír Schmidtmajer, který klub zřídil a vedl od roku 1980 (roku 1990 pak organizoval i koncert The Rolling Stones v Československu). O výzdobu vnitřních prostor se postaral kmenový výtvarník skupiny Jasná Páka Karel Haloun. Koncertovaly zde všechny tehdejší slavné rockové a punkové kapely, včetně těch zakazovaných (Jasná Páka, Pražský výběr, FPB, Letadlo, Dvouletá Fáma, OK Band, Visací zámek, Babalet, Garáž, Precedens, Psí vojáci, Krásné nové stroje, Laura a její tygři, Z kopce, E, Dunaj) a hudebníci tehdejší folk-blues-rockové scény (V. Mišík & Etc…, Marsyas, ASPM, I. Hlas & Nahlas, Bluesberry, Krausberry či reggae-klauni Yo Yo Band).

Jako grafik, člen dramaturgické rady a hlavní dramaturg výstav se na činnosti Juniorklubu podílel Joska Skalník. V prostorách klubu Na Chmelnici se konaly také přednášky o výtvarném umění (Bohumír Mráz), kinematografii (Jan Rejžek) nebo poslechové diskotéky (Jiří Černý, J. „Zub“ Vlček). Vystupovaly zde avantgardní divadelní soubory jako HaDivadlo, Divadlo na okraji, Alfréd & spol., Doprapo, Činoherní studio Ústí nad Labem nebo brněnské Divadlo Husa na provázku. Klub byl také zřizovatelem souboru Anebdivadlo. Kromě českých souborů zde vystoupil i Teatr 77 Lodž, švýcarský soubor Teatro Paravento, Min Tanaka, americký Bread & Puppet Theater, Theatre Szkéné z Budapešti, Divadlo Pragok ze Švédska.

Roku 1983 vyšel v časopisu Tribuna článek Nová vlna se starým obsahem, který odstartoval perzekuci české alternativní hudební scény a konkrétně zmiňoval Juniorklub Na Chmelnici. Lubomír Schmidtmajer proto klub uzavřel a několik měsíců zde probíhala rekonstrukce. Znovu byl otevřen osmidenní přehlídkou představení HaDivadla v březnu 1984, následovanou přehlídkou divadla Drak, amatérských divadel a znovu HaDivadla. Zakázaná skupina Jasná Páka si změnila název na Hudba Praha a pod novým zřizovatelem opět v klubu vystupovala. Juniorklub Na Chmelnici měl kapacitu maximálně 230 míst a proto se např. přehlídka inscenací Divadla Husa na provázku roku 1986 přesunula do sálu žižkovského hotelu Tichý, kam se vešlo až 685 diváků. Divadlo Husa na provázku uvedlo v klubu Na Chmelnici v rámci scénické inscenace Rozrazil 1/88 (O demokracii) anonymně hru Václava Havla „Zítra to spustíme“. Derniéra byla naplánována na 17. listopad 1989 a pozdě večer se stala místem přímých svědectví zmlácených lidí z okruhu divadla, kteří sem přišli přímo po masakru na Národní třídě.

Po roce 1996 byl klub privatizován a do roku 2002 zde byla diskotéka. O návrat klubu k dřívější proslulosti se snaží Občanské sdružení Nová Chmelnice, které klub provozuje od roku 2012.

Text: WikipediaFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Tenkrát Na Chmelnici