Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Tadeáš Kotrba: Rinascimento

Do 24. 9. 2022 je v Galerii Jilská 14, Jilská 14, Praha 1, přístupná velmi zajímavá výstava Tadeáše Kotrby: Rinascimento.

Otevřeno středa – sobota od 14 do 19 hodin.

Úvodní text kurátorky Emmy Hanzlíkové:

Letní výstava představí aktuální tvorbu Tadeáše Kotrby, kterou ovlivnil jeho letošní tvůrčí pobyt v Toskánsku. Inspirace malíři italského trecenta a quattrocenta, výzdobou tamních kostelů, freskami s tradičními náboženskými motivy a příběhy, je na výstavě s názvem RINASCIMENTO všudypřítomná.
 
Plastičnost prostoru, která byla v italské renesanci tolik objevná, vytváří Tadeáš Kotrba vrstvením papírové lepicí pásky, která navozuje iluzivní hloubku prostoru obrazu. K renesančním freskám a lešením nezbytným k jejich tvorbě i renovaci odkazují také konstrukční prvky použité v instalaci, na nichž je možné sledovat skicy a některé fáze Kotrbova procesu tvorby.
 
Silným motivem jsou v prezentované sérii ženy – matky, manželky, dcery – které jsou symbolicky stlačované k zemi vysokým nebeským obzorem. Krouží však nad nimi ochranitelé, kteří jim pomáhají nést břemeno tíživého světa. Sérii doplňují obrazy dvojic, mezi nimiž panuje vztahové napětí, ať už přitažlivé či naopak opovržlivé.
 
Kurátorka výstavy: Emma Hanzlíková.


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Tadeáš Kotrba: Rinascimento