Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Světlo v mezzotintě: Jan Hísek, Jan Jedlička, Petr Nikl, Dalibor Smutný, Jindřich Walla

Do 26.3.2017 bude v Galerii Hollar, Smetanovo nábřeží 6, Praha 1, přístupná zajímavá a krásná výstava Světlo v mezzotintě – Jan Hísek, Jan Jedlička, Petr Nikl, Dalibor Smutný, Jindřich Walla.

Doprovodný program: 22. 3. 2017 v 17 h – Komentovaná prohlídka s kurátorkou Markétou Kroupovou, Daliborem Smutným a Janem Hískem

Mezzotinta je technika, která má zvláštní roli. Jakoby do dnešní doby ani nepatřila. K jejímu zvládnutí je potřeba nezměrná trpělivost a um. Práce na ní se nedá uspěchat, ošidit. V dnešním zrychleném časoprostoru působí anachronicky i svým vizuálním působením. Mezzotinta je nezaměnitelná pro svůj malířský charakter. Technika, která nesnese technické experimenty, není pro každého. V Čechách je nemnoho autorů, kteří se jí alespoň v nějaké své tvůrčí etapě věnovali a pouze jeden, který se jí věnuje na nejvyšší úrovni celoživotně, Dalibor Smutný.
Historicky není mezzotinta rozhodně nejstarší grafickou technikou. Byla vynalezená kolem poloviny 17. století a v průběhu 18. století dosáhla vrcholné obliby i kvalit především v Anglii a Německu. Obraz je v mezzotintě vytvářen nikoliv liniemi, jak je u grafiky obvyklé, ale prostřednictvím ploch v jemně odstupňované černobílé škále. Díky delikátním tónovým přechodům evokuje mezzotinta malířské podání, a proto byla oblíbenou technikou pro reprodukování obrazů, zejména podobizen. Technika je založená na bodovém rastru a dává možnost modelovat objem plynulým odstupňováním odstínů zvolené barvy. Zároveň jako jediná technika umožňuje v průběhu práce měnit tvar opětovným zazrněním.
Mezzotinta je na první pohled technika, která je vznešená, půvabná, monumentální i lyrická. Zdánlivě se v této konzervativní technice vzbuzující údiv nic neděje a nelze ji posunovat dál. Přesto s ní jde pracovat různými způsoby, případně ji citlivě kombinovat s jinými technikami. Přesvědčí vás o tom výběr pěti autorů, kteří se jí věnují s různou intenzitou, ale přesto na té nejvyšší úrovni. Za použití stejné techniky však dosahují jiného osobitého vizuálního výsledku. Svým dílem všichni dokazují jak výjimečná mezzotinta je.
Markéta Kroupová, kurátorka výstavyFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Světlo v mezzotintě: Jan Hísek, Jan Jedlička, Petr Nikl, Dalibor Smutný, Jindřich Walla