Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy SUPŠ a VOŠUP „Je mi 100 let“ – práce studentů a absolventů „Žižkárny“

Do 28. 10. 2021 bude v Galerii „Toyen“ v podzemí Informačního centra MČ Praha 3, Milešovská 1, Praha 3 (přímo na Náměstí Jiřího z Poděbrad), přístupná velmi zajímavá výstava SUPŠ a VOŠUP „Je mi 100 let“ – práce studentů a absolventů „Žižkárny“. Otevřeno Po – Pá 8:00 – 18:00, So 8:00 – 14:00.

Vystavenými pracemi svých známých a úspěšných absolventů slaví sto leté výročí založení Vyšší odborná škola uměleckoprůmyslová a Střední uměleckoprůmyslová škola v Praze 3.
Výstava „Je mi sto let“ je oslavou kontinuální existence pražské Vyšší odborné školy uměleckoprůmyslové a Střední uměleckoprůmyslové školy v Praze 3 – „Žižkárny“, která byla založena roku 1921. „Jejím cílem je ukázat rozmanitost všech zde vyučovaných oborů. A to jak na dílech vzniklých v průběhu studia, tak na následné tvorbě jejích aktivních absolventů.
Vždyť hlavním smyslem našeho úsilí není jen vzdělat studenty v oboru, který si ke studiu vybrali, ale především nadchnout je pro rozšiřování a postupné rozeznávání vlastních schopností. Posílit jejich zdravou sebedůvěru a spolu s ní i chuť vydat se do různých směrů.

Zde vystavené práce absolventů: Františka Skály, Daniela Pitína, Barbory Škorpilové, Reného Šulce, Karla Glogra, Matěje Činčery, Pavla Morávka a Filipa Mirbauera to myslím jasně dokládají“, uvádí Matěj Lipavský, kurátor výstavy.

Žižkárnu s Prahou 3 pojí nejen její sídlo, ale i společná intenzivní spolupráce. Její studenti a
pedagogové se například podíleli na výrobě Žižkovského betlému a masopustních masek v nadživotní velikosti. Praha 3 o prázdninách zdarma poskytuje výstavní prostor studentům a čerstvým absolventům Žižkárny v Galerii Toyen v Infocentru Prahy 3. Také zde pravidelně vystavuje řada umělců, kteří tuto školu vystudovali nebo na ní působí.
„Jsme rádi, že můžeme být součástí oslav takto významného výročí a podpořit umění, vzdělávání a uplatnění talentů v Praze 3. Věřím v další pokračování naší spolupráce a přejeme Žižkárně mnoho dalších let a úspěchů,“ uzavírá radní pro kulturu Pavel Křeček.

Součástí výstavy je i venkovní expozice o historii Vyšší odborné školy uměleckoprůmyslové a Střední uměleckoprůmyslové školy na náměstí Jiřího z Poděbrad.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy SUPŠ a VOŠUP „Je mi 100 let“ – práce studentů a absolventů „Žižkárny“