Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Šumperák

7. 2.-25. 3. / Galerie Vi Per / Architektura

Do 25.3.2017 bude v nově otevřené Galerii Vi Per, Vítkova 2, Praha 8, přístupná zajímavá výstava

Na podzim 2016 uplynulo přesně padesát let od doby, kdy na vesnici u Šumperku dostavěli první rodinný dům typu „V“. Navrhl jej projektant Josef Vaněk. Pod obecně užívaným názvem šumperák se stal fenoménem, bezpochyby nejrozšířenějším typem domu, který záhy zaplavil Československo a dokonce je k vidění v polském a německém příhraničí. Úspěch domu je nutno spatřovat v dobové poptávce po individuálním bydlení a jeho relativně snadné a levné realizovatelnosti svépomocí za použití snadno dostupných materiálů.

Výstava, která navazuje na loni vydanou knihu Tomáše Pospěcha a Martiny Mertové, je třeba chápat jako prodloužení této publikace. Výstava v několika vizuálních dílech rozvádí potenciál interpretačních rovin fenoménu šumperák. Snaží se rozhýbat a zviditelnit samotnou sérii proměn šumperáku, současně modelově naznačit její spletitost. Fotograf a autor projektu Tomáš Pospěch vysvětluje: „Na počátku mého zájmu byla prostá fascinace sérií. Těch domů se postavilo více než čtyři a půl tisíce. Za všemi se skrývá stejná myšlenka, plán.“ Výstava se tak zamýšlí nad otázkou originality a sériovosti v architektuře.

Koncepce výstavy: Tomas Pospech
Spolupráce: Martina Mertová, Barbora Špičáková

Celoroční výstavní program Galerie VIPER finančně podporují Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hlavního města Prahy a Městská část Praha 8.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Šumperák