Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Stanislav Libenský Award 2017

21. 9.-20. 11. / DOX / Sklo

Do 20.11.2017 bude v centru současného umění DOX, Poupětova 1, Praha 7, přístupná velmi zajímavá a krásná výstava soutěže Stanislav Libenský Award 2017.

Mezinárodní porota udělila ceny v 9. ročníku prestižní soutěžní výstavy skla Stanislav Libenský Award. Výstava, která je jedinou přehlídkou svého druhu na světě, klade důraz na pestré a neotřelé přístupy ke sklu. Přináší ucelený přehled o dění na akademické půdě, a nabízí tak možnost na jednom místě zhlédnout a porovnat velkou kulturní a uměleckou rozmanitost vystavujících.

Prestižní mezinárodní cena Stanislav Libenský Award je každoročně udělována mladým absolventům vysokých uměleckých škol, kteří ve své závěrečné práci použili sklo. V rámci letošního 9. ročníku této ceny a soutěžní výstavy, kterou pořádá Pražská galerie českého skla ve spolupráci s Centrem DOX jsou představena díla 30 umělců z 9 zemí. Ty v prvním kole vybrala mezinárodní porota složená z respektovaných odborníků a sklářských výtvarníků.
„Rád bych vyzdvihl výjimečný prostor, vynikající scénografii a vyvážený způsob prezentace děl v rámci letošní výstavy. Co se týče výběru vítězných prací, přestože to bude znít jako klišé, musím říct, že v minulosti jsem byl členem řady mezinárodních porot, výběr vítěze letošního ročníku ceny Stanislav Libenský Award byl ale pro mě asi tím nejobtížnějším. Porovnáváme zde široké spektrum děl zahrnujících práci se sklem – od řemesla přes design až po konceptuální práce, což je velmi náročné,“ uvedl předseda letošní poroty Jeroen Maes, umělecký ředitel a jeden ze zakladatelů sklářského centra GlazenHuis v belgickém Lommelu.
Na základě hodnocení odborné poroty byla z tří desítek účastníků vybrána trojice vítězů a udělena jedna zvláštní cena.

Hlavní cena zůstává letos v České republice. Autorem vítězné práce je Martin Opl (CZ), absolvent Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Jeho instalaci Viditelné a neviditelné (2017), která využívá jednoduchého schématu polarizace světla od skleněné plochy, porota ocenila pro vynikající práci s prostorem, umělým světlem a jeho odrazem. Hlavní cenou pro vítěze je třítýdenní pobyt ve sklářské škole Pilchuck Glass School v USA.
Druhé místo obsadil George William Bell (GB), absolvent Královské dánské akademie umění v Kodani. Jeho práci nazvanou Vzorky abstrakce (2017) porota ocenila jako vynikajícím způsobem technicky a řemeslně zvládnuté dílo, které je jakýmsi dynamickým plátnem linií, barev a pohybu. Cenou pro autora je stáž ve sklárně Ajeto v Novém Boru a Lindavě v České republice.

Jako třetí se umístila Patricia Šichmanová (SK), absolventka Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě. Její práce s názvem Tekutost (2017) je zaměřena na studium pohybu a kinetiky, které vycházejí z pohybu vody, její proměnlivosti a světelných vlastností. Porota zde vyzdvihla myšlenku, kontrast kompozice a techniky a neobvyklý způsob zpracování. Odměnou za třetí místo je dvoudenní program zahrnující návštěvu výzkumného střediska plochého skla AGC Technovation Centre v Charleroi v Belgii.

Zvláštní cenu Corning Museum of Glass v USA, která představuje dvoutýdenní intenzivní kurz ve studiích muzea získala Jinya Zhao (CHN) za dílo Mlhavo/Foggy (2017).

Výstava Stanislav Libenský Award 2017 je poctou Stanislavu Libenskému, který je společně s Jaroslavou Brychtovou sklářskou legendou. Společně umělecky rozvinuli techniku tavení skla ve formě, které dokázali dát umělecký důraz, monumentalitu a nadčasovost. Jejich díla jsou vystavena v muzeích a galeriích po celém světě.

Mezinárodní odborná porota
Karen LaMonte / americká výtvarnice a sochařka
Mária Gálová / ředitelka české pobočky aukčního domu Dorotheum
Marta Gibiete / lotyšská sklářská umělkyně
Jaroslav Polanecký / pedagog, historik a teoretik užitého umění a designu
Jeroen Maes / umělecký ředitel a jeden ze zakladatelů sklářského centra GlazenHuis
v belgickém Lommelu

Odborný garant
Milan Hlaveš, vedoucí sbírky skla, keramiky a porcelánu v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze (UPM)

Vystavující umělci:
Alys Rainbird, Anna Józefowska, Anna Varnase, Annik Mätlik, Ayaha Fujiwara, Baiba Dzenite, Barbora Štefánková, Daniel Kinský, Dylan Martinez, Gabriela Osiniak, George William Bell, Gunag Wen Weng, Jinya Zhao, Karlis Bogustovs, Kristýna Venturová, Lenka Němcová, Maki Hattori, Mari Tamura, Maria Gogola, Martin Opl, Patrícia Šichmanová, Soňa Dermeková, Tomáš Krejčí, Tomáš Prokop, Xiaoyan Lin, Yangchen Zhao, Yaxin Ye, Yoko Kanai, Yuyuan Zhang, Zuzana Skalická a Stanislav Libenský & Jaroslava Brychtová



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Stanislav Libenský Award 2017