Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy soch Kateřiny Komm a obrazů Michala Nagypála: Rozcestí erotiky a spirituality

24. 2.-16. 6. / Divadlo Komedie / Malba

Do 16. 6. 2022 bude v podzemním foyer a na schodišti Divadla Komedie, Jungmannova 1, Praha 1, přístupná velmi zajímavá výstava soch Kateřiny Komm a obrazů Michala Nagypála: Rozcestí erotiky a spirituality.

Text kurátorky Lenky Dombrovské:

Práci obou umělců spojuje inspirace minulostí a symboličnost. Tematicky se jejich tvorba pohybuje na vzrušující škále od tělesnosti a erotiky k nadpřirozenu a duchovnu. Sochařka Kateřina Komm (*1990) a malíř Michal Nagypál (*1992) si jako inspiraci pro mnohá svá díla vybírají archetypální a ikonické artefakty – tedy díla prověřená časem, díla starých mistrů. Tvorba obou mladých umělců vyniká přesným a zručným zpracováním, v jistém směru realistickým. Témata a motivy ovšem posunem v zobrazení nabývají nový náboj a svěží souvislosti. 

Michal až bezohledně zpodobňuje dnešní, postmoderní, vtipné, vulgární i iritující skutečnosti. Kateřininy sochy, malé i ty v „nadživotní“ velikosti, si uchovávají nostalgickou něhu a křehkost, jakoby si – skrze svou tvůrkyni – byly vědomy pomíjivosti. Dalším zřetelným kontrastem v tvorbě obou umělců je barevnost. Obrazy hýří sytými, „vitrážovitými“ barvami, sochařka využívá především přírodní a přirozenou barvu materiálů, jen tu tam decentně použije písmo či ornament, který k sobě poutá o to větší pozornost. 
Možnosti mnoha interpretací, které jdou ruku v ruce s uměleckou zkušeností vnímatele, jsou nespornou kvalitou děl obou tvůrců. Všechny tyto spojnice a kontrasty umocňuje zasazení do prostoru kavárny a foyer divadla Komedie. Tedy do místa, kde se každý den setkává a střetává běžný život s iluzí a fantazií.

Lenka Dombrovská

programová kurátorka divadla KomedieFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy soch Kateřiny Komm a obrazů Michala Nagypála: Rozcestí erotiky a spirituality