Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy soch a objektů pozitivní energie Karla Huňka a obrázků Jany Kláry Čermákové

Do 31.8.2020 bude v podzemní galerii U Kunštátů, Řetězová 3, Praha 1, přístupná výstava soch a objektů pozitivní energie Karla Huňka a obrázků Jany Kláry Čermákové.

K 600. výročí narození Jiřího z Poděbrad pan Karel Huněk přichystal výstavu na jeho počest a vybral si právě galerii, která se nachází v jeho tehdejším paláci – Domu pánů z Kunštátu a Poděbrad.
Jiří, přezdívaný ,,husitský král” žil v letech 1420 – 1471 a byl jediným panovníkem, který nepocházel z královského rodu, ale z panského stavu domácí šlechty. V letech 1450 – 1458 pobýval Jiří z Poděbrad přímo v prostorách, kde se nyní nachází naše galerie, proto je to výjimečná příležitost nasát ducha jediného, do vysokého stavu nenarozeného, českého krále.

Karel Huněk (* 18. září 1947) je český sochař, designér, galerista a technik, věnuje se výtvarné činnosti, uměleckému řemeslu a restaurování, držitel českého rekordu v kategorii Největší medaile, potvrzeného agenturou Dobrý den Pelhřimov.

Od roku 1963 v Kladně studoval na SPŠS a SOU teorii i praxi odlévání kovů, opracování, obrábění, kovářství, zhotovení modelů, umělecké zpracování kovů a posléze konstrukci a opravy automobilů – toto sedmileté studium absolvoval za pět let. Na základě těchto poznatků přestavěl a postavil dle svého návrhu obytný automobil. Následně v LD Praha Střed studoval konstrukci a ovládání lokomotiv a v EZU Praha Troja Faradayovu klec, kterou zrekonstruoval. Z těchto náročných dovedností si vybral umělecké zpracování kovů a dalších přírodních materiálů, což se změnilo v posedlost a lásku.

Karel Huněk svou tvorbu zaměřuje na sochy, objekty vzbuzující pozitivní energii a svým osobitým pojetím, hravostí je povyšuje na didaktickou výpověď duše, tyto gradují z komorní tvorby v monumentální.

Jeho tvorba převážně z kovu, je zaměřena na sochy a objekty Pozitivní energie, kterou převážně čerpá z odkazu velikánů kultury, vědy a života (TGM, Karla Čapka, Vladislava Vančury, Karla Hynka Máchy, Karla Havlíčka Borovského, Jana Nerudy, Eduarda Ingriše, atd.) a ve svém díle ji předává dalším generacím.

Založil a více jak 20 let je v čele Společnosti za pozitivní přístup k životu a aktivní odpor k blbosti a Řádu duševních rytířů modré růže který vychází a čerpá z odkazu T.G. Masaryka, Karla Čapka, Emy Destinnové a dalších osobností.

Zkrácené CV: Wikipedia

Všechny fotky z výstavy i vernisáže: Petr



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy soch a objektů pozitivní energie Karla Huňka a obrázků Jany Kláry Čermákové