Vernisáž výstavy soch a objektů pozitivní energie Karla Huňka a obrázků Jany Kláry Čermákové
Do 31.8.2020 bude v podzemní galerii U Kunštátů, Řetězová 3, Praha 1, přístupná výstava soch a objektů pozitivní energie Karla Huňka a obrázků Jany Kláry Čermákové.
K 600. výročí narození Jiřího z Poděbrad pan Karel Huněk přichystal výstavu na jeho počest a vybral si právě galerii, která se nachází v jeho tehdejším paláci – Domu pánů z Kunštátu a Poděbrad.
Jiří, přezdívaný ,,husitský král” žil v letech 1420 – 1471 a byl jediným panovníkem, který nepocházel z královského rodu, ale z panského stavu domácí šlechty. V letech 1450 – 1458 pobýval Jiří z Poděbrad přímo v prostorách, kde se nyní nachází naše galerie, proto je to výjimečná příležitost nasát ducha jediného, do vysokého stavu nenarozeného, českého krále.
Karel Huněk (* 18. září 1947) je český sochař, designér, galerista a technik, věnuje se výtvarné činnosti, uměleckému řemeslu a restaurování, držitel českého rekordu v kategorii Největší medaile, potvrzeného agenturou Dobrý den Pelhřimov.
Od roku 1963 v Kladně studoval na SPŠS a SOU teorii i praxi odlévání kovů, opracování, obrábění, kovářství, zhotovení modelů, umělecké zpracování kovů a posléze konstrukci a opravy automobilů – toto sedmileté studium absolvoval za pět let. Na základě těchto poznatků přestavěl a postavil dle svého návrhu obytný automobil. Následně v LD Praha Střed studoval konstrukci a ovládání lokomotiv a v EZU Praha Troja Faradayovu klec, kterou zrekonstruoval. Z těchto náročných dovedností si vybral umělecké zpracování kovů a dalších přírodních materiálů, což se změnilo v posedlost a lásku.
Karel Huněk svou tvorbu zaměřuje na sochy, objekty vzbuzující pozitivní energii a svým osobitým pojetím, hravostí je povyšuje na didaktickou výpověď duše, tyto gradují z komorní tvorby v monumentální.
Jeho tvorba převážně z kovu, je zaměřena na sochy a objekty Pozitivní energie, kterou převážně čerpá z odkazu velikánů kultury, vědy a života (TGM, Karla Čapka, Vladislava Vančury, Karla Hynka Máchy, Karla Havlíčka Borovského, Jana Nerudy, Eduarda Ingriše, atd.) a ve svém díle ji předává dalším generacím.
Založil a více jak 20 let je v čele Společnosti za pozitivní přístup k životu a aktivní odpor k blbosti a Řádu duševních rytířů modré růže který vychází a čerpá z odkazu T.G. Masaryka, Karla Čapka, Emy Destinnové a dalších osobností.
Zkrácené CV: Wikipedia
…
Všechny fotky z výstavy i vernisáže: Petr