Vernisáž výstavy SNP (Slovenské národní povstání)
Do 10.10.2018 bude v nových prostorech Galerie Arcimboldo, Lázeňská 4, Praha 1, přístupná krásná a zajímavá skupinová výstava SNP (Slovenské národní povstání).
SNP (Slovenské národní povstání) je v pořadí již třetí výraznou kolektivní výstavou současných tvůrců, kterou představuje pražská galerie Arcimboldo.
Expozice, připravená k výročí vzniku Československé republiky, uvede deset slovenských umělců a umělkyň, kteří patří k nejvýraznějším tvůrcům střední generace. Nechybí mezi nimi autoři s mezinárodním respektem, vítězové slovenské soutěže Malba roku, ani laureáti Ceny Oskára Čepana – obdoby české Ceny Jindřicha Chalupeckého.
„Autorské výstavy mladých slovenských umělců nebo projekty, které vycházejí z historických paralel společného vývoje, se u nás objevují pravidelně, ale početnější přehlídka momentálně nejaktivnější generace nebyla, alespoň v Praze, už poměrně dlouho,“ vysvětluje důvod vzniku výstavy kurátor Radek Wohlmuth. „Jsou to právě tito autoři, kteří nejvíc ovlivňují jak slovenskou scénu, tak i její mezinárodní obraz. A my výstavu s lehkou nadsázkou označujeme za takové malé národní povstání,“ doplňuje.
I to je důvod, proč se výstava otevírá 29. srpna, tedy v den výročí SNP. Zároveň je to připomínka státního svátku, který Čechům po rozdělení republiky vymizel z kalendáře, a samozřejmě odkaz na konkrétní historickou událost, jež se podílela na utváření velkých dějin.
„SNP je jedním z mála příkladů, kdy se Slováci dokázali vůči něčemu vzepřít a vzít věci do své vlastní režie, vážím si toho a je to pro mě velká událost“, potvrzuje Viktor Frešo, jeden z nejviditelnějších intermediálních slovenských umělců současnosti.
Přestože páteř projektu tvoří tradiční média – závěsný obraz a objekt, prostor dostaly například i linoryt a výšivka, jejichž prostřednictvím komentuje někdy i problematické části domácích dějin Ivana Šáteková. „Dlouhodobě hledám aktuálnější podobu slovenského folklóru, často mi přijde příliš zkreslená a idealizující, tak jsem chtěla najít něco více odpovídající skutečnosti“, uvádí autorka.
Témata, kterým se umělci věnují, ale nejsou jen zavinutá do vlastního prostředí, i když se národním motivům, charakteristikám a stereotypům nevyhýbají. „Slovenské prostředí se u mě projevuje spíš podprahově, třeba tím, že se věnuji figurativní malbě, která má v našem regionu velkou tradici, na rozdíl například od USA,“ hodnotí mezinárodně etablovaný malíř Andrej Dúbravský, laureát Malby roku 2012.
Alexandra Barth monitoruje bezčasí bytové každodennosti. Matúš Lányi dělá ze symbolů víry dekor spotřebního zboží, zatímco Michal Černušák se ve svých obrazech nevyhýbá ani dystopickým vizím. Komiksovou estetiku a popkulturní schémata ironicky kombinuje Erik Šille. Katarína Janečková deníkovým způsobem komentuje svojí texaskou zkušenost. Laureát Ceny Oskára Čepana Ján Vasilko upoutá svojí industriální malbou a další držitel téhož ocenění, Ján Zelinka, který odlévá plastiky zvířat do autentických kůží, otevírá celé spektrum ekologických témat, aby se v konečném důsledku dostal k odvěké otázce života a smrti.
Přestože jsou všichni autoři výrazní solitéři, dohromady skládají autentický obraz současné středoevropské společnosti s pohnutou historickou zkušeností a podávají informaci o silné umělecké generaci, která má co říct bez ohledu na hranice.
Zdroj: oficiální tisková zpráva galerie