Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Složité hledání rovnováhy. Jazzová sekce, moderní umění a hudba v Československu

Do 8. 1. 2017 bude v Národním památníku na Vítkově, U Památníku 1900, Praha 3, přístupná ve 3.patře zajímavá výstava Složité hledání rovnováhy. Jazzová sekce, moderní umění a hudba v Československu.

Panelová výstava seznamuje s organizací, která ovlivnila českou alternativní kulturu.

V letech 1969–1986 působila v socialistickém Československu jedna z nejdůležitějších organizací, která později velmi výrazným způsobem ovlivnila českou alternativní kulturu. V roce 1971 ji režim oficiálně schválil pod názvem Jazzová sekce s vidinou, že tak „rebelskou“ jazzovou hudbu dostane pod kontrolu.

Nicméně se plán nezdařil. Jazzová sekce se postupem času začala ubírat podobným směrem jako Václav Havel a Charta 77 a z původně kulturního sdružení se dostala až do role opozičního fóra „první kultury“. Konečnou pro Sekci znamenal rok 1986. Režim proti organizaci zkonstruoval monstrproces, který vyústil v zatčení jejích stěžejních členů a v zákaz činnosti.

Výstava poukazuje na vliv, kterým Jazzová sekce přispívala k oslabování socialistického režimu v Československu; jazz a moderní umění posloužili jako prostředek. Panelovou výstavu připravil Výzkumný ústav pro východní Evropu při Univerzitě Bremen.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Složité hledání rovnováhy. Jazzová sekce, moderní umění a hudba v Československu