Vernisáž výstavy Složité hledání rovnováhy. Jazzová sekce, moderní umění a hudba v Československu
Do 8. 1. 2017 bude v Národním památníku na Vítkově, U Památníku 1900, Praha 3, přístupná ve 3.patře zajímavá výstava Složité hledání rovnováhy. Jazzová sekce, moderní umění a hudba v Československu.
Panelová výstava seznamuje s organizací, která ovlivnila českou alternativní kulturu.
V letech 1969–1986 působila v socialistickém Československu jedna z nejdůležitějších organizací, která později velmi výrazným způsobem ovlivnila českou alternativní kulturu. V roce 1971 ji režim oficiálně schválil pod názvem Jazzová sekce s vidinou, že tak „rebelskou“ jazzovou hudbu dostane pod kontrolu.
Nicméně se plán nezdařil. Jazzová sekce se postupem času začala ubírat podobným směrem jako Václav Havel a Charta 77 a z původně kulturního sdružení se dostala až do role opozičního fóra „první kultury“. Konečnou pro Sekci znamenal rok 1986. Režim proti organizaci zkonstruoval monstrproces, který vyústil v zatčení jejích stěžejních členů a v zákaz činnosti.
Výstava poukazuje na vliv, kterým Jazzová sekce přispívala k oslabování socialistického režimu v Československu; jazz a moderní umění posloužili jako prostředek. Panelovou výstavu připravil Výzkumný ústav pro východní Evropu při Univerzitě Bremen.