




Vernisáž výstavy Škola a válka. Branná výchova v české škole
Do 31. 8. 2022 bude v Národním pedagogickém muzeu a knihovně J. A. Komenského, Valdštejnská 20, Praha 1, přístupná velmi zajímavá a rozsáhlá výstava Škola a válka. Branná výchova v české škole.
Výstava je rozdělena tematicky dle základních složek předmětu. Největší prostor sice měla ochrana před zbraněmi hromadného ničení, případně tělesná příprava v podobě přespolních běhů doplněných o hod granátem a střelbu ze vzduchovky, ale žáci se měli v rámci předmětu naučit i základy první pomoci a orientaci v terénu. Jak práce s mapou a buzolou, tak nácvik oživování je v expozici možné vyzkoušet v rámci připravených interaktivních prvků.
Velmi výraznou součástí výuky, lépe řečeno vše prostupujícím principem, byla stránka ideologická. Netýkalo se to pouze socialistického období, kdy byl „správný pohled“ na svět a fungování společnosti vštěpován žákům velmi důrazně. Ideologie hrála výraznou roli již v době první republiky, kdy se stala branná výuka poprvé povinnou součástí výuky. První snahy o zavedení branné výchovy, resp. předvojenské přípravy, se objevily již v době první světové války, kde výstava začíná z hlediska chronologie. Končí pak nastíněním současné situace, kdy branná výchova ve smyslu přípravy na vojenský konflikt neexistuje, přesto je však třeba žáky připravovat na mimořádné situace, se kterými se mohou v běžném životě setkat (počínaje automobilovou nehodou po různé živelní katastrofy včetně protiradiačního úkrytu). Muzeum k výstavě připravilo několik edukačních programů pro školy, součástí výstavy jsou i projekce historických školních filmů k tématu.
Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského na výstavě spolupracuje s Hasičským záchranným sborem ČR a Státním oblastním archivem v Praze.