Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Sauna – architektura požitku

Do 10.3.2017 můžete v Galerii Jaroslava Fragnera, Betlémské náměstí 5a, Praha 1, navštívit zajímavou výstavu Sauna – architektura požitku.

Veřejné lázně byly kdysi místem intenzivních sociálních kontaktů. Nabízely nejen prostor pro relaxaci a sport, ale také pro politické diskuze, obchodní schůzky i požitkářství. Takovým místem setkávání dnes může být sauna, a to nejen ve Skandinávii. Člověk se zde uvolní, utřídí si myšlenky, setká se s lidmi a pohovoří o životě.
Může – v případě architektury sauny – forma následovat obsah? I když se sauny jako architektonický produkt neobjevují vždy na předních místech architektonických časopisů, jedná se o důležitý segment stavební a architektonické produkce, který se stále častěji stává zajímavým tématem pro experimentování s typologií a funkčností v rámci architektonických postupů. V zahraničí dost často vznikají na základě studentských workshopů vedených předními evropskými architekty (například Rintala Eggertsson Architects nebo The Oslo School of Architecture).

Je příznačné, že mnoho významných staveb tohoto segmentu vzniklo v zemích, kde se daří kvalitní architektuře – Finsko, Norsko, Rakousko. V zemích, kde je veden dialog s geniem loci materie krajiny, kde je snaha a podpora udržitelné architektury a kde se nehovoří pouze o vzrušujících architektonických gestech. Sauna však může být důležitou komunitní a sociální platformou, jako je tomu v Sandhornøy na severu Norska (největší sauna na světě, realizovaná v rámci projektu nomádského festivalu SALT) nebo v helsinském Loyly Public Sauna Complex. Může přispět i při revitalizaci brownfieldů – jako v případě plechové katedrály od berlínských Raumlabor, která vznikla v rámci speciálního projektu „Bathing Culture project“ a oživila staré doky v Göteborgu.

Saunování má silnou tradici i v České republice. Možná bychom ji mohli datovat už do zlaté doby českého středověkého lázeňství v období panování Václava IV. Lázeňství na našem území bylo vždy spojováno s kvalitní architekturou a mnoho předních tvůrců se podílelo na vzniku zajímavých realizací pro sportovní, zdravotní, očistné i relaxační aktivity. Díky této tradici a mnohým experimentálním projektům, inspirovaným zahraničními realizacemi, můžeme v Česku navštívit spoustu zajímavých a především nízkorozpočtových staveb. A možná lze dokonce hovořit o české alternativní cestě díky studiu H3T, které si vydobylo pevnou pozici po celé Evropě.

Výstava představuje výběr z té nejzajímavější současné české a světové produkce a různé typologické příklady a postupy (betonová sauna v Německu od Modulorbeat, prosklená sauna v Estonsku od Architectural Bureau Pluss, podzemní sauna uprostřed jablečného sadu u Bolzana od noa* či sauna uprostřed liberecké přehrady z dílny českého ateliéru Mjölk architekti). Na koncepci výstavy se podíleli H3T Architekti v čele s Vítem Šimkem, přední český propagátor saunování Jiří Kouba i významná česká společnost Dyntar, zabývající se výrobou originálních a vysoce kvalitních saun. Díky této mezioborové spolupráci budou mít návštěvníci možnost okusit blahodárné účinky procesu saunování přímo v GJF, kde budou k dispozici dvě netradiční sauny a bude probíhat další doprovodný program

Záměrem projektu je představit fenomén sauny ze dvou pohledů: jako relaxační proces i jako možnost kvalitní a experimentální architektury. Návštěvníci se seznámí s historií i současností a třeba zde naleznou inspiraci budoucí investoři.

Očistný rituál nemusí zůstat pouze v rovině tělesné, jež samozřejmě ovlivňuje i duševní harmonii, ale přidá-li se i estetická nadhodnota, je splněno vše…

kurátor/ Dan Merta
architektonické řešení výstavy/ H3T Architekti
produkce/ Andrea Pujmanová, Klára Pučerová
grafický návrh/ Marek Nedelka
fotografie/ Modulorbeat – One man sauna (Bochum/ DE, 2014), © Roman Mensing, artdoc.de

TERMÍNY PŘEDNÁŠEK v GJF, začátek vždy v 18 hodin

1. 2. Karel Dyntar, majitel a zakladatel společnosti Dyntar Sauny & Wellness
8. 2. a 16. 2. Jiří Kouba, přední český propagátor saunování a šéfredaktor revue Bazén & sauna
22. 2. Vít Šimek, jeden ze zakladatelů H3T architekti

SAUNOVÁNÍ V GALERII

Kdo chce vyzkoušet očistný rituál v netradičním prostředí galerie v centru Prahy, ať neváhá!!! Studio H3T Architekti pro tuto výstavu vytvořili venkovní několikapatrovou saunu.
Vzhledem k omezené kapacitě sauny je nutná včasná rezervace. Vstup je možný po jejím potvrzení.

kontaktní email/
andrea@gjf.cz

Kapacita venkovní sauny je 6 osob. Kamna jsou elektrická a ochlazení je zajištěno pomocí kádě s vodou. Relaxovat tělo i ducha lze v prostorách galerie. Zajištěna je převlékárna. Pantofle, prostěradla, ručníky a deky jsou k dispozici v rámci vstupenky (zvýšené vstupné 180 Kč). Pitný režim obstarává kustod ve foyer galerie.

Termíny saunování:
Každé pondělí a čtvrtek od 19:00 do 20:30 hod
leden: 26, 30
únor: 2, 6, 9, 13, 16, 20, 23, 27
březen: 2, 6, 9

Upozorňujeme, že sauna je exponát výstavy a vstup je na vlastní riziko.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Sauna – architektura požitku