Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Santiago Calatrava: Art & Architecture

Do 16.9.2018 bude v Domě U Kamenného zvonu GhmP, Staroměstské nám. 13, Praha 1, přístupná krásná, rozsáhlá a zajímavá výstava Santiago Calatrava: Art & Architecture.

První komplexní přehlídka děl slavného architekta, stavebního inženýra a umělce Santiaga Calatravy v České republice !!

Výstava s názvem Santiago Calatrava: Art & Architecture poskytne jedinečný vhled do díla a tvůrčího procesu předního španělského architekta.

„Výstava bude výjimečným pohledem na Calatravovo neustálé hledání unikátní umělecké cesty a na způsob, jakým rozvinul své originální architektonické tvarosloví, velmi vzdálené veškerým konvencím i zavedeným pravidlům jeho doby, a to v jistém smyslu i prostřednictvím sochařství,“ říká kurátorka výstavy Cristina Carrillo de Albornoz. Výstava Santiago Calatrava: Art & Architecture návštěvníky seznámí s Calatravovým výrazným poetickým architektonickým stylem, jehož nejcharakterističtějším rysem je cit pro pohyb a napětí a jehož hlavním zdrojem inspirace jsou formy a tvary světa přírody a lidská anatomie. Calatravu oslaví nejen jako architekta, ale také jako výrazného sochaře a malíře, a zaměří se na všechny aspekty jeho svébytného tvůrčího procesu.

Instalace představí Calatravovy velkoformátové malby a kinetické a abstraktní sochy spolu s velkolepými architektonickými modely některých z jeho nejznámějších projektů, včetně dopravního terminálu Světového obchodního centra (World Trade Center Transportation Hub) v New Yorku, dubajské věže (Dubai Tower), jež se má stát nejvyšší stavbou světa, a pavilonem Spojených arabských emirátů pro světovou výstavu Expo 2020 v Dubaji. Calatrava projektoval více než 40 mostů po celém světě; výstava bude proto zároveň klást důraz na jeho unikátní estetiku při navrhování tohoto typu staveb a mimo jiné představí i přejezd Sharq (Sharq Crossing), složený ze tří navzájem propojených mostů a dvou podvodních tunelů přetínajících záliv v katarském Dauhá. Dalšími exponáty bude několik Calatravových původních skicářů a více než stovka jeho kreseb – největší výběr, jaký byl dosud vystaven. Cílem zahrnutí těchto kreseb je ukázat, nakolik integrální součástí je kresba a malba v Calatravově mnohavrstevném procesu navrhování, při němž se architektonická skica vyvíjí z fáze konceptu v realizaci.

K výstavě vyjde bohatě ilustrovaný doprovodný katalog v pevné vazbě (vyd. Galerie hlavního města Prahy), který bude možno zakoupit v knihkupectví Domu U Kamenného zvonu.

Santiago Calatrava je architekt, stavební inženýr, malíř a sochař. K jeho architektonickým počinům z poslední doby se vedle mnoha předchozích celosvětových realizací řadí tzv. Dubajská věž pro přístav místního zálivu, dopravní terminál Světového obchodního centra v New Yorku a kostel sv. Mikuláše tamtéž a ambiciózní projekt Greenwich Peninsula Place v Londýně. Calatrava dosud obdržel celou řadu ocenění od předních mezinárodních organizací, mimo jiné Evropského centra pro architekturu, umění, design a městský rozvoj, Chicago Athenaeum: Muzea architektury a designu (Evropská cena za architekturu za rok 2015) a Výboru pro výškové budovy a urbánní prostředí (cena za mrakodrap Otáčející se torzo ve švédském Malmö, 2015). Během jeho profesní kariéry mu udělilo čestný doktorát přes dvacet prestižních univerzit z celého světa. Calatrava se narodil ve španělské Valencii a v současné době žije v Curychu a New Yorku.

Cristina Carrillo de Albornoz Fisac

Bývalá diplomatka působící při Organizaci spojených národů (UNESCO a UNDP) ve Švýcarsku a Francii v současnosti spolupracuje jako nezávislá kurátorka s řadou celosvětových muzeí a uměleckých institucí, k nimž patří Reina Sofia Museum v Madridu, petrohradská Ermitáž, Národní galerie v Berlíně, Sbírka Thyssen, Circulo de Bellas Artes, Nadace Telefónica, Sbírka Berardo v Portugalsku, Nadace Nobelovy ceny v Oslu i Národní muzeum v Pekingu. Podílela se také na římských výstavách Arthemisia a pracovala pro několik předních uměleckých galerií, například Marlborough a White Cube v Londýně. Ke spolupráci ji vyzvala řada světových umělců zvučných jmen; mezi jinými Balthus, Fernando Botero, Wim & Donata Wendersovi, Santiago Calatrava, Frank Stella, Manolo Blahnik, Terry O’Neill, Gao Xingjian, David Salle, Richard Deacon, Robert Rauschenberg, Cristina Iglesias a Zaha Hadid.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Santiago Calatrava: Art & Architecture