Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Sám proti světu – nové objevy v Čapkově vile

7. 10.-24. 10. / Galerie Deset / Historie

Jedinečnou příležitost seznámit se s fotografickým dílem spisovatele Karla Čapka budou mít návštěvníci výstavy, která se od 8. do 24. října 2015 uskuteční v Galerii Deset na Čechově náměstí / Moskevské 57 v Praze 10.

Ve spolupráci s Národním technickým muzeem výstavu připravuje radnice desáté pražské městské části, která předloni zakoupila vinohradskou vilu po Karlu Čapkovi.

„Po mimořádném zájmu o loňskou výstavu předmětů nalezených ve vile Karla Čapka jsme slíbili, že něco podobného připravíme i letos. Poté, co odborníci při sepisování předmětů v domě objevili unikátní soubor dosud neznámých fotografií, jsme se rozhodli představit veřejnosti Karla Čapka v netradiční roli fotografa. Jako člověka, který díky své citlivosti, vnímavosti a pokoře dokázal uprostřed světa plného zkázy, zmaru a zoufalství zachytit prostřednictvím fotografického objektivu obyčejný život a pokojný svět,“ řekl radní Bohumil Zoufalík.

Na výstavě nazvané „Sám proti světu“ s podtitulem „Nové objevy v „Čapkově vile“ se tak nepředstaví jen Čapek coby nadaný amatér a autor známých fotografií Dášeňky, ale především jako člověk hnaný bytostnou potřebou bránit všemi dostupnými prostředky lidství před nastupujícím fašismem. Návštěvníci výstavy se budou moci seznámit s „oázami“, které proti vše obklopujícímu zlu stavěl – fotografiemi zahrady, domova či přátel.

Ke zhlédnutí však budou také nesmírně cenné, dosud takřka neznámé fotografie z Čapkova dětství a mládí, jeho veřejné činnosti i soukromého života a také například obsáhlý konvolut portrétů Čapkovy manželky, herečky Olgy Scheipflugové, které pocházejí z dílen tehdejších nejvýznamnějších fotografických ateliérů jako Drtikol, Schlosser-Wenisch, Balzar, Langhans, Bruner-Dvořák a další.

S přípravou výstavy pomohou kromě jiných také pracovníci Národního památkového ústavu, kteří pracují na katalogizaci předmětů a fotografií objevených v Čapkově vile. Součástí výstavy budou i předměty, které vlastní a na nedávné, podobně zaměřené výstavě představilo Národní technické muzeum. V rámci expozice se uskuteční rovněž křest publikace, kterou Národní technické muzeum zpracovalo.

Výstavu v Galerii Deset bude možné navštívit od 8. do 24.října kromě nedělí a pondělí vždy od 14 do 18 hodin.

Autor / zdroj: Alice NussbergerováFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Sám proti světu – nové objevy v Čapkově vile