Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Romana Franty: Co je vpředu, nehledej vzadu

Do 19.2.2016 bude v Galerii u Betlémské kaple, Betlémské náměstí 8, Praha 1, přístupná zajímavá výstava Romana Franty: Co je vpředu, nehledej vzadu.

Výstava v Galerii U Betlémské kaple nazvaná Co je vpředu, nehledej vzadu, potvrzuje autorovu fascinaci lidskými vztahy, charaktery a zároveň světem zvířat – konkrétně ptačí říší. Přitom Roman Franta není ornitologický nadšenec, je tedy otázkou, co se za jeho výběrem nového motivu skrývá… Jeho zaujetí určitě směřuje k vizualitě, typicky výrazné barevnosti a malířskému gestu. Ale můžeme také pozorovat jistou tajemnost ptačích výrazů, kterou navíc prohlubuje statická poloha křídel, kde jen tušíme, co se bude v následujících chvílích dít.
Pro Frantu se stává ptačí jedinec opět výtvarným prostředkem, který s námi komunikuje formou vepsaných textů, které jsou nedílnou součástí obrazů. Slogany nebo citáty autor používá ze svých deníkových záznamů nebo vznikají v průběhu malováni. Většina textů je ze soukromých poznámek, zpráv SMS, ale i výňatků z knih a publikací, které jsou mu obsahem blízké. Ptáci k návštěvníkům promlouvají a odkrývají druhý plán Frantových obrazů. Právě díky textům zjišťujeme, že tato ornitologie nám spíše než o ptačí říši říká více o nás samých. Franta miluje vzniklé asociace vycházející z obrazů a vracející se zpět k nim.
Roman Franta do svých obrazů přenesl svobodu projevu, odvahu, experiment i klasické postupy. Je svérázným a nezaměnitelným autorem současné umělecké scény. Nadále si buduje svou vlastní cestu a vytváří si uměleckou identitu. Pojítkem jeho tvorby je ironie, hra, přetrvávající zvířecí motivy a to vše propojeno v tématech osobních a společenských.

Roman Franta (1962) studoval v letech 1990 – 1997 na Akademii výtvarných umění v Praze, v ateliérech prof. Bedřicha Dlouhého a prof. Aleše Veselého. V letech 1993-1994 pobýval na stáži v USA, na San Francisco Art Institute. Patří k předním umělcům silné postmoderní generace nastupující v 90. letech. Realizoval velkou řadu samostatných výstav u nás i v zahraničí, zúčastnil se mnoha skupinových výstavních projektů. Je nositelem významných ocenění. Od roku 1997 působí jako odborný asistent v Ateliéru malby prof. Michaela Rittsteina na Akademii výtvarných umění v Praze, od roku 2008 je docentem.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Romana Franty: Co je vpředu, nehledej vzadu