Vernisáž výstavy Romana Franty: Co je vpředu, nehledej vzadu
Do 19.2.2016 bude v Galerii u Betlémské kaple, Betlémské náměstí 8, Praha 1, přístupná zajímavá výstava Romana Franty: Co je vpředu, nehledej vzadu.
Výstava v Galerii U Betlémské kaple nazvaná Co je vpředu, nehledej vzadu, potvrzuje autorovu fascinaci lidskými vztahy, charaktery a zároveň světem zvířat – konkrétně ptačí říší. Přitom Roman Franta není ornitologický nadšenec, je tedy otázkou, co se za jeho výběrem nového motivu skrývá… Jeho zaujetí určitě směřuje k vizualitě, typicky výrazné barevnosti a malířskému gestu. Ale můžeme také pozorovat jistou tajemnost ptačích výrazů, kterou navíc prohlubuje statická poloha křídel, kde jen tušíme, co se bude v následujících chvílích dít.
Pro Frantu se stává ptačí jedinec opět výtvarným prostředkem, který s námi komunikuje formou vepsaných textů, které jsou nedílnou součástí obrazů. Slogany nebo citáty autor používá ze svých deníkových záznamů nebo vznikají v průběhu malováni. Většina textů je ze soukromých poznámek, zpráv SMS, ale i výňatků z knih a publikací, které jsou mu obsahem blízké. Ptáci k návštěvníkům promlouvají a odkrývají druhý plán Frantových obrazů. Právě díky textům zjišťujeme, že tato ornitologie nám spíše než o ptačí říši říká více o nás samých. Franta miluje vzniklé asociace vycházející z obrazů a vracející se zpět k nim.
Roman Franta do svých obrazů přenesl svobodu projevu, odvahu, experiment i klasické postupy. Je svérázným a nezaměnitelným autorem současné umělecké scény. Nadále si buduje svou vlastní cestu a vytváří si uměleckou identitu. Pojítkem jeho tvorby je ironie, hra, přetrvávající zvířecí motivy a to vše propojeno v tématech osobních a společenských.
Roman Franta (1962) studoval v letech 1990 – 1997 na Akademii výtvarných umění v Praze, v ateliérech prof. Bedřicha Dlouhého a prof. Aleše Veselého. V letech 1993-1994 pobýval na stáži v USA, na San Francisco Art Institute. Patří k předním umělcům silné postmoderní generace nastupující v 90. letech. Realizoval velkou řadu samostatných výstav u nás i v zahraničí, zúčastnil se mnoha skupinových výstavních projektů. Je nositelem významných ocenění. Od roku 1997 působí jako odborný asistent v Ateliéru malby prof. Michaela Rittsteina na Akademii výtvarných umění v Praze, od roku 2008 je docentem.