Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Record: Sukces je náš, neúspěch je její tajemství cesty světla

Do 26.8.2018 bude v Galerii Jelení, Dukelských hrdinů 25a, Praha 7, přístupná zajímavá instalační výstava Record: Sukces je náš, neúspěch je její tajemství cesty světla .

hostuje Petra Čiklová

Text Petra Lysáčka k výstavě:

Petru Čiklovou a skupinu Record spojuje rozhodnutí studovat umění v ateliéru jednou kdysi nazvaném „Intermediální bahno“. Pobyt v bahně, zvláště je-li hezky jemně namleté, doporučuji. Na onom místě v Ostravě je tento ateliér doteď zadarmo ke studiu a k dispozici. Termín intermedialita je v něm chápán konstruktivně, více v hlavě než na papíře a hlavně kolektivně. Machistický učitel nabádá studenty k zakládání skupin a studentky k fyzickému individualizmu. Nepřipouští situaci nazývanou (a na Art školách v ČR často se vyskytující) psychoporadna. Ničím nekorigovaná obsahová a formální linie diskuzí je vedena s výrazným ironickým podtextem v duchu intelektuální noblesy. Četné děti absolventů, a těchto čtyř vystavujících nevyjímaje, se více než zjevně nestanou umělci, neboť je jim rodiči předkládána schopnost podnikat a všeobecná kreativita je považována za přirozenou samozřejmost.

Nevystavování a tvůrčí „pauza“ není trýznivá, neboť tito umělci nejsou vystaveni tlaku „pražské hry“. Dostatečným a zábavným relaxem bývá například pouhé vymýšlení názvů výstav. Název této výstavy „……tajemství cesty světla…….“ je mi nejasný. Co jsem se dozvěděl, mají předchozí vystavující v galerii zanechat po sobě ve zdech díry. Taky jsem se aktuálně zúčastnil jejich dvou porad. Na první z nich byla objevena novátorská verze hry španělského stolního fotbalu jeden na jednoho, a sice jen jednou rukou, druhou souběžně a pouze se věnovat kouření. Druhá porada ve fitku se zvrtla v tvrdý brainwashing všichni proti všem po tmě (jen UV), nedofoukanými balony, bez omezení, kamkoliv, za použití čehokoliv s tekutým fluorescenčním obsahem. Ještě jedna speciální historická událost spojuje tyto čtyři umělce. Šlo o vykouření silně archivní cigarety jednou večer ve školním ateliéru. Jednalo se o kus vyrobený v totožném roce s rokem narození dvou členů skupiny Record (1979). Jmenovala se Petra.

Toto není opis akreditačního spisu AIF FUOU (Ateliér intermediálních forem Fakulty umění Ostravské univerzity). Jedná se z mého pohledu o potenciální mix úvah v Galerii Jelení praktikovaný Petrou Čiklovou a skupinou Record.

Petr LysáčekFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Record: Sukces je náš, neúspěch je její tajemství cesty světla