Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Rasová diagnóza: Cikán (festival Khamoro)

Cca do 30.6.2018 bude v galerii Českého centra, Rytířská 31, Praha 1, v podzemí přístupná výstava Rasová diagnóza: Cikán.

Výstava Dokumentačního a kulturního centra německých Sintů a Romů se soustředí na genocidu těchto skupin, a to od počátečního omezování základních práv Národní socialistickou stranou až po jejich systematickou likvidaci v nacisty okupované Evropě.

Do kontrastu jsou pokládány výpovědi pachatelů i obětí těchto zločinů. Expozice vystavuje fotografie ze života Romů i Sintů, které vykreslují zničené lidské osudy skrývající se za abstraktními dokumenty, jimiž byla řízena úmyslná likvidace těchto lidí.

Závěr výstavy poodhaluje život Romů a Sintů v Evropě po roce 1989. Váženým hostem zahájení výstavy byl Romani Rose, ředitel Ústřední rady německých Sintů a Romů a také jejich Dokumentačního a kulturního centra. Svůj život zasvětil boji proti diskriminaci a rasismu.

Zasloužil se mimo jiné o uznání Romů a Sintů oficiální národní menšinou Německa s vlastním jazykem a možností aktivního politického života.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Rasová diagnóza: Cikán (festival Khamoro)