Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Proklouznutí – Josef Duchan, Markéta Vohradská, Lada Semecká a Petr Lada – přátelé Galerie Havelka

Do 21. 4. 2023  je pro vážné zájemce v budově polikliniky Health Plus v Kartouzské ulici (3274/10,Budova F, Praha 5) a ve Vile Nový Smíchov (Radlická 19/1), přístupná velmi zajímavá a krásná výstava Proklouznutí – Josef Duchan, Markéta Vohradská, Lada Semecká a Petr Lada – přátelé Galerie Havelka.

Úvodní text kurátorky Magdaleny Schnitzerové:

V pořadí šestá expozice Vita Bene s názvem „Proklouznutí: Přátelé Galerie Havelka“ Josefa Duchana, Markéty Vohradské, Lady Semecké a Petra Lady datuje počátek svého vzniku do loňské zimy. Touto dobou navštívila naše prostory při příležitosti výstavy kreseb Pavla Opočenského Jitka Sochorová stojící za Galerií Havelka. Její galerie si za 18 let svého působení v Praze v Martinské ulici vydobyla svébytné postavení na poli uměleckých galerií. Vysokou úroveň vystavujících umělců spojuje zanícenost a pracovitost ve svém oboru s přesahem světového formátu. Zastupuje umělce všech generací pracujících s různými médii – včetně našich umělců ku příkladu Vladimíra Kokoliu, Jana Híska, Kateřinu Šedou, Tomáše Predku a Evu Vlčkovou. Umělci se do galerie vrací s novými projekty v průběhu čtyř až pěti let. Galerie je proslulá svou aktivní produkční činností v oblasti katalogů, knih a tvorby videa. Spolupracuje s kurátory Radkem Wohlmuthem, Terezií Zemánkovou, Vendulou Fremlovou, Petrem Vaňousem a dalšími známými osobnostmi světa umění.

Naše postupné poznávání na osobní a profesní úrovni, v níž obě vnímáme spojení umění a každodenního života jako  nezbytnou potřebu, vyústilo ve spolupráci na této širokospektrální výstavě, čítající rekordní počet sta uměleckých děl. Mezi vystavená média děl patří malby, automatické kresby a grafiky Josefa Duchana, kresby Josefa Duchana a Markéty Vohradské, skleněné obrazy a artefakty Lady Semecké, porcelánové a keramické artefakty, drobné plastiky a socha Petra Lady a vysoce sofistikovaná instalace site-specific s názvem „Kumori VII.“ Lady Semecké a Petra Lady nacházející se v zimní zahradě Ringhofferovy vily, se kterou se mohou návštěvníci výstavního konceptu Vita Bene  setkat vůbec poprvé.

Výstava svým jménem odkazuje k dílu a památce význačného českého filosofa Petra Rezka (1948-2022). Petr Rezek se ve svém stejnojmenném díle věnoval původní předurčenosti uměleckého média: úvahám o svébytnosti a případné proměně díla s použitím rámu, soklu, piedestalu či samotného umístění. Východiskem jeho úvah jsou dvě možná pojetí přítomnosti ohraničenosti děl, jimiž jsou vzdušná a tektonická. Vzdušná ohraničení mapují okolní prostor tím způsobem, že pracují se závěsem, stěnou či oknem. Tektonická naproti tomu pracují s formou uzemnění či odrazu, zrcadla. Tyto aspekty nedefinují dílo samotnou instalací v prostoru, nýbrž jsou esenciálně přítomny a umístění samy definují. Ryzím příkladem je vzdušné ohraničení rámem, které evokuje vyčlenění díla z makrokosmu a jeho zasazení do žitého světa. V případě díla Josefa Duchana se jedná o ztělesněný sen, zpracovaný společně s jeho synem Josefem, Stromy, Kytice, Anděle a automatickou kresbu, stojící na pomezí těchto světů. Makrokosmicky pojatá témata se doplňují s dílem Markéty Vohradské, jejíž ryze abstraktní uchopení veličin, představ kosmu, přírody apriori evokují vzdušnost bez ohraničení. S tektonickou konfrontací se setkáváme v díle Lady Semecké a Petra Lady. Jejich čistá a jasná práce s odrazem se snoubí s uchopením duchovních témat člověka. Zatímco Lada Semecká vyzdvihuje tyto hodnoty japonizující neokázalostí formy, motivem mraku, pološera, Petr Lada tíhne k duchovnosti křesťanské kultury, zdůrazněné použitím plátkových kovů a zlata. S doslovným i přeneseným významem „Proklouznutí“ si více než kdy dříve uvědomuji specifičnost, velikost a dosah našich prostor. Ty nám umožňují představit umělce z jiné perspektivy a posunout význam laskavě zapůjčených děl od specificky zaměřeného výstavního konceptu jednoho období po široký průřez tvorbou a otevření pole uměleckých i filosofických otázek.

Kurátor/ Prodej děl

Magdalena Schnitzerová

e-mail: magdalena.schnitzerova (zavináč) gmail.com

instagram.com/magdalena.schnitzerova

Výstavní koncept: Jitka Sochorová a Magdalena Schnitzerová

Site-specific: Lada Semecká a Petr LadaFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Proklouznutí – Josef Duchan, Markéta Vohradská, Lada Semecká a Petr Lada – přátelé Galerie Havelka