Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž výstavy Projektu Minisalon 1984

Do 21. 3. 2024 je v Tibet Open House v Galerii Školská 28, Praha 1 (vzadu ve dvoře), přístupná velmi zajímavá a rozsáhlá výstava projektu Minisalon 1984 aneb Minisalon 15 x 15 x 5 cm.

Otevřeno je Po – Pá 10:00 – 17:00

Autor projektu Joska Skalník v roce 1984 pod záštitou Jazzové sekce připravil projekt pod názvem Minisalon. Většina umělců neměla šanci vystavovat v oficiálních galeriích. K výběru výtvarníků přistupoval s patřičnou tolerancí, aby pokryl celou výtvarnou scénu tehdejšího Československa.
Připravovaná výstava celého souboru se tenkrát neuskutečnila, sílil policejní tlak na Jazzovou sekci, jejiž výbor byl uvězněn.
 
Minisalon byl bezpečně ukryt a až po listopadu 1989 definitivně zpracován.
 
Poprvé byl Minisalon představen v roce 1992 v galerii Nová síň, následovala výstava v Musée Des Beaux Art v Monsu, následovalo téměř tříleté turné po Spojených státech amerických a byla přijímána s velkým úspěchem. Zvláště významná byla roku 1994 výstava Minisalonu v rámci festivalu Celebrate Prague v New Yorku s více než jedním milionem návštěvníků…
 
Ke konečnému úspěchu projektu přispěla i příchuť dobrodružství, vzdoru a ilegality, která celou akci a do určité míry snad i inspirovala.
 
Od začátku projektu je patronem Václav Havel.
 
Pozoruhodný art film „15 x 15 x 5 minisalon 1984“, který pojednává o tomto unikátním výtvarném experimentu, můžete v kinech navštívit od 14. 3. 2024


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž výstavy Projektu Minisalon 1984